Ponorka, torpédo

Vytvořili Rusové zbraň soudného dne? Poseidon prý dokáže rozpoutat tsunami, jaké jsme ještě nikdy nezažili

  • Rusko zavádí do výzbroje podvodní zbraň jako z verneovky
  • Kličkující jaderné torpédo umí plout nebývalou rychlostí 

Ruská armáda dokončila výrobu první várky podmořského dronu Posedion s neomezeným dosahem a rychlostí přes 185 kilometrů za hodinu. Oznámila to ruská média s odkazem na informované zdroje z obranného průmyslu.


Nepřehlédněte: USA utečou světu. Neporazitelný letoun F-35 Lightning II absolvoval první let po modernizaci elektroniky


Poseidon má tvar torpéda a může se používat pod mořskou hladinou

Podmořský dron Poseidon je součástí rozsáhlé modernizace ruského strategického arzenálu, která mimo jiné zahrnuje rakety na jaderný pohon s neomezeným dosahem a nepředvídatelnou letovou dráhou.

Poseidon, produkt Rubinovy konstrukční kanceláře pro námořní složky, byl vyvíjen pod kódovým označením Status-6, píše server Interesting Engineering. O existenci tohoto podvodního dronu, který je schopný nést jak konvenční, tak jadernou nálož, poprvé informoval v roce 2018 ruský prezident Putin.

S délkou 24 metrů, průměrem 1,5 metru a jaderným pohonem je Poseidon větší než pouhé torpédo a nabývá podoby bezpilotního podvodního plavidla (UUV), které lze vypustit z ponorky. 

Rusko chce novou strategickou zbraň otestovat

Rusové počítají s tím, že „obří“ ponorka Belgorod bude vybavena až šesti dalekonosnými torpédy, kterým je pro jejich domnělou ničivou sílu přezdíváno „rytíři soudného dne“. S maximální rychlostí kolem 185 km/h a schopností ponořit se do hloubky jednoho kilometru je Poseidon zbraní, která může dlouho křižovat oceánem a pak náhle zaútočit.  

Nemusí však nepřetržitě spěchat. Zvládne se pohybovat i „cestovní“ rychlostí a neviditelně kličkovat a číhat na cíl. Když se objeví, může být na něj naveden.

V návaznosti na tvrzení, že výroba první várky Poseidonu pro nasazení v ponorce Belgorod byla zdárně dokončena, je otázkou, která si zaslouží odpověď, zda už je připravena i jeho jaderná hlavice.

Podle serveru WarZone se nedávno ruská armáda připravovala na první test torpéda, ale k ničemu takovému nakonec nedošlo. Experti se domnívají, že odklad testu způsobily technické obtíže.

Zdroj náhledové fotografie: Ron Stern / Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: Interesting Engineering, WarZone

Total
0
Shares