Češi energie

Výpadky elektřiny v EU? Otázkou není, zda k nim dojde, ale kdy k nim dojde, tvrdí v Rakousku

  • Blackouty jsou nevyhnutelné, tvrdí rakouská ministryně
  • Z budoucnosti mají obavy Němci a Švýcaři

Zatím nám počasí přeje, mnozí odborníci varují před rostoucím nebezpečím výpadků elektrické energie. Intenzivně situaci řeší ve Švýcarsku, kde politici diskutují soubor opatření, jak postupovat, pokud země zůstane bez dodávek elektřiny. Na případné blackouty se však připravuje i Rakousko.


Nepřehlédněte: Češi, zbystřete! Xiaomi chystá telefon s bezkonkurenční výbavou jen za 10 tisíc


Rakousko varuje před blackouty

Dokládá to nejnovější vyjádření rakouské ministryně obrany Klaudie Tannerové, která pro německý list Die Welt uvedla, že některé části Evropské unie budou kvůli válce na Ukrajině čelit výpadkům elektřiny.

„Možnost výpadků elektřiny v některých částech EU je velmi vysoká. Otázkou není, zda k nim dojde, ale kdy k nim dojde,“ řekla. Politička zároveň varovala, že velké riziko představují takzvaní ruští hackeři, kteří mají evropskou energetickou síť neustále na mušce.

Podle ministryně se Vídeň na energetickou krizi dlouhodobě připravuje. Vláda podle ní například tiskne letáky s radami, jak by se obyvatelé měli chovat, pokud k výpadku dojde, a jaké zásoby nakoupit.

Blackout, energie
Zdroj: Claudio Schwarz / Unsplash

Švýcaři zvažují zákaz elektromobilů

Obavy o budoucí vývoj však mají i v Německu. Místopředseda Spolkového sněmu Wolfgang Kubicki v sobotu prohlásil, že pokud Německo zůstane na stejné cestě jako nyní, a nebude řešit probíhající energetickou krizi, mohlo by se brzy stát nefunkčním a zbankrotovaným státem.

Odborníci očekávají, že největší ekonomika EU v příštím roce výrazně zpomalí, protože ceny plynu a elektřiny nadále prudce porostou. Podle mnichovského think thanku Ifo Institute for Economic Research probíhající energetická krize německou ekonomiku pustoší a v příštím roce může vést k poklesu HDP o 0,3 %.


Nepřehlédněte: Švýcarsko se chystá na zimní blackout. Zakáže elektromobily a doporučí prát v pračce maximálně na 40 stupňů


Asi nejvážněji řeší možnost blackoutů Švýcarsko. Jak jsme dříve informovali, země představila plán, jak postupovat, pokud zůstane bez dodávek elektřiny. V návrhu zákona se třeba diskutuje zákaz jízdy elektromobilů, omezení pro pračky a myčky, nebo zákaz vyhřívání teras a sedadel v lanovkách.

Zdroj: Andrey Metelev / Unsplash, zdroj: Die Welt, english.almayadeen

Total
0
Shares