Elektromobil

Švýcarsko se chystá na zimní blackout. Zakáže elektromobily a doporučí prát v pračce maximálně na 40 stupňů

  • Švýcarská vláda se připravuje na nejhorší
  • V případě blackoutů sáhne k nepopulárním opatřením

Téma dodávek elektřiny je stále častěji předmětem běžných hovorů. Změny pociťují lidé ve svých peněženkách, téma intenzivně řeší vlády jednotlivých zemí. Část expertů dokonce varuje, udeří-li tužší zima, před riziky blackoutů. Jednou ze zemí, která se na případné přerušení dodávek elektrické energie aktivně připravuje, je Švýcarsko.


Nepřehlédněte: Huawei opustí evropský trh. USA se podařilo zničit výkladní skříň čínského režimu


Švýcaři se obávají blackoutů

V rámci připravovaného zákona švýcarští politici diskutují různá opatření, která mají zajistit, aby země zimu zvládla i v případě opakujících se nouzových situací. Ve Švýcarsku se diskuze dostala až tak daleko, že dojde-li k rozsáhlému výpadku dodávek elektrické energie, hrozí zákaz dobíjení elektromobilů. Omezení by mělo platit jen po určitou dobu, dokud hrozba nepomine, i když tyto formulace je poněkud vágní.

Soukromé používání elektromobilů by v případě kritické situace bylo povoleno pouze pro absolutně nezbytné cesty (např. odborná praxe, nakupování, návštěva lékaře, účast na náboženských akcích, účast u soudu a tak podobně).

Omezení elektroaut by záviselo na závažnosti situace. Ještě předtím by však v platnost vstoupila jiná opatření, včetně 40stupňového maxima pro praní v pračce nebo zákazu zahradní techniky a fukarů listí, vyhřívání teras a vyhřívání sedadel v sedačkových lanovkách.

Blackout, energie
Zdroj: Claudio Schwarz / Unsplash

Elektromobilem jen k lékaři a na nákup

V souboru připravovaných opatření se lze dočíst i o tom, že by televizní stanice a streamovací služby musely snížit rozlišení svých programů na standard (SD). Švýcaři by také omezili provoz vířivek, opalovacích zařízení, saun, infrakabin, parních lázní, masážních křesel a dalších elektricky ovládaných wellness zařízení v komerčním sektoru, a to maximálně na sedm hodin denně. Zda jsou vířivky a solária (i ekonomicky) důležitější než elektromobilita, to nedokážeme posoudit.

Všechna omezení jsou zatím jen návrhem, ale už dnes je jisté, že švýcarské zákonodárce čeká v budoucnu několik nelehkých rozhodnutí.

Zdroj náhledové fotografie: Michael Fousert / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Lžete,jak když tiskne,Švýcarům žádný black out nehrozí a ani žádné omezení spotřeby energie!

  2. Je to pořád stejný! Všichni se připravují na zásadní problémy, jenom my jsme ostrov stability uprostřed Evropy. LOL To zase bude prů….

    1. V našem případě je to jen a pouze otázkou politické vůle.
      Protože výroba elektřiny je silně přebytková a od 2017 máme schopnost řídit přetoky pomocí regulačních transformátorů. Je tedy víceméně jen otázkou politické odvahy, zda regulátor dostane v případě potřeby mandát k tomu přejít do ostrovního režimu – a tedy poslat Německo do tmy.

      1. Tohle nikdy nenastane. My jsme všem zemím a hlavně Německu tak zavázáni, že v žádném případě nemůžeme stopnout elektriku k nim. To raději vlada odstrihne nás. My jsme země vykorisťovana EU.

  3. Hlavně na na náboženské akce povoleno jezdit no mam dost

    1. Pro někoho je náboženství důležité. Ale to bezvěrec nepochopí.

Comments are closed.