Nodosaurus Borealopelta markmitchelli

Vypadá jako spící drak! Vědci objevili fosilii dinosaura se zachovalými šupinami, které měnily odstín

  • Uhynul před 110 miliony let
  • Teď fosílie dinosaura vydala své největší tajemství

Zkamenělina ankylosaura patří k nejpozoruhodnějším exemplářům v historii archeologie. Donald Henderson, kurátor Královského Tyrrellova muzea, označil nález za událost, ke které dojde jednou za miliardu let. S trochou fantazie dinosaurus vypadá jako spící drak.


Nepřehlédněte: Plášť neviditelnosti existuje a stojí necelých 7 000 Kč: Speciální svetr z vás udělá žirafu, aby oklamal bezpečnostní kamery


Skvěle zachovalá fosilie dinosaura

Marku Mitchelovi, který je technikem v Royal Tyrell Museum, trvalo asi 7 000 hodin, než fosilii vykopal, aniž by ji jakkoli poškodil. Jeho usilovná práce trvala téměř šest dlouhých let a za toto úsilí byl po něm také tento výjimečný dinosaurus pojmenován – Borealopelta markmitchelli.

Výjimečně zachovalé kosterní pozůstatky nodosaura, jednoho z „obrněných“ ankylosaurů, byly objeveny v roce 2011 v ropném dole Millenium v kanadské provincii Alberta. Borealopelta patřil k mohutně stavěným obrněným kolosům. S 5,5 metry délky a hmotností 1,3 tuny to byl takový druhohorní tank.

Studie v průběhu posledních několika let pomohly lépe pochopit období, ve kterém zvíře žilo. Součástí jednoho z výzkumů byla např. i jeho kosterní struktura. Vědcům se podařilo zjistit, že všechny kosti nalezeného exempláře jsou na svých přirozených místech. Expert Caleb Brown uvádí, že šupinatá kůže, kterou se dinosaurus na první pohled vyznačoval, nesloužila jen k jeho obraně, ale měla také za úkol přilákat partnera v období páření. 

Obrněnec spoléhal na maskování

Podle rozboru dochovaných stop melanozomů bylo odhaleno, že kůže tohoto dinosaura byla červenohnědě zbarvená a patrně sloužila jako maskování před velkými dravci. Vědci se domnívají, že Borealopelta používal tzv. counterhading.

Jde o způsob maskování, kdy světlou barvou dochází ke kompenzování stínů v prohlubních a tmavou barvou k zakrývání vystouplé, osvětlené části zvířete. Je to jeden z nejběžnějších, ale nejméně prozkoumaných způsobů vizuálního maskování. Vše nasvědčuje tomu, že tento býložravý dinosaurus měl co dělat, aby v drsném světě přežil. Loven byl především predátory, jako byl obávaný Acrocanthosaurus.

Věhlasné ostatky jsou od roku 2017 vystaveny v Royal Tyrrell Museum v Albertě a dodnes je mnozí považují za jeden z nejlépe dochovaných exemplářů neptačích dinosaurů na světě.

Zdroj náhledové fotografie: ケラトプスユウタ / Wikimedia Commons, zdroj: arstechnica

Total
0
Shares