Snapdragon 8 Gen 1+

Vybíráte telefon podle procesoru? Nadupaný Snapdragon není výhra, nevěříte?

  • Snapdragony od Qualcommu mají de facto monopol
  • Jde o špičkové procesory, které ale mají mouchy
  • Nová řada Dimensity od MediaTeku je skvělou volbou

Hned zkraje a bez obalu řeknu, že nejde o žádné PR. Nejnovější procesory Dimensity (např. 8100 nebo 9000/9000+) v praktických testech ukazují, že mají báječně našlápnuto (ano, jsou navíc levnější) a Qualcomm by se měl oprávněně začít obávat.

Snapdragon 870 je stále „TOP“

Než zajdu do nějakých větších podrobností, začnu u něj. Otázka: nejlepší procesor posledních tří let? Odpověď: nyní už lehce obstarožní Snapdragon 870. Proč? Protože má stále vysoký výkon, perfektní stabilitu, nulový throttling a nepřehřívá se.

A jak jsem na to přišel? Mrkněte třeba na nedávnou dvojrecenzi na Xiaomi POCO F4 a POCO X4 GT. A pokud je vám je to stále málo, prosím Google > Snapdragon 870 performance > Vyhledat. A teď vážně. Ten čipset se vážně povedl a navzdory plynutí času bych po něm bez váhání sáhl i teď.


Nepřehlédněte: Jak je to vůbec možné? Čínský výrobce procesorů SMIC kašle na americké sankce!


Xiaomi 12 Snapdragon 8 Gen 1
ilustrační / zdroj: Xiaomi, oficiální promo

Kritizované přehřívání

Proč ne Snapdragon 8 Gen 1? Protože u něj jde o vabank. Některé značky ho zvládly jakž takž ukočírovat, namátkou Vivo X80 Pro (recenze), Realme GT2 Pro (recenze), jiní (a jejich většina) tak úspěšní nebyli. Zkuste si takové Xiaomi 12/12 Pro (recenze), a držet v ruce 60 stupňů Celsia fakt nechcete.

To naopak MediaTek, dlouhé roky vysmívaný a podceňovaný, to má u novinek tak dobře „ošéfované“, že o nějakých brutálních výkřicích pokročilého chlazení nemusí být příliš řeč. Zejména při hraní je herní stabilita perfektní a o přehřívání nemůže být ani řeč.

Jistě, když se vrátím obloukem ke Qualcommu, můžeme se další hodiny přít, čí je to chyba… Jde problém s přehříváním na jeho vrub, je chyba u výrobců telefonů? Spíše bych to viděl na něj než na ně.


Nenechte si ujít: Češi, pozor na PDF dokumenty! Může v nich číhat zlodějský malware Snake Keylogger


Dimensity 9000+

ilustrační / zdroj: MediaTek, TZ

MediaTek už není průšvih

Samo sebou, že člověk, který si kupuje špičkový telefon, nemusí jej nutně ždímat do krve (viz Galaxy S22 Ultra, sice s Exynosem, ale taky žádný zázrak).

V tomto směru, a tím spíš pakliže nejste power user, v drtivé většině každodenních aktivit potíže nepoznáte, ale pokud ano, pak je to jiná písnička.

Takže moje rada na závěr: nebojte se nových Dimensity, neřešte otřepané fráze jako problémy s fixací GPS apod. nesmysly. Už to pár let není pravda. Ty procesory jsou srovnatelné se Snapdragony. Kde ale osobně vidím jejich menší nedostatky, je focení a také podpora v podobě alternativních ROM.

Zdroj: ilustrační, Qualcomm / oficiální TZ

Total
0
Shares