Modré oči, člověk

Všichni modroocí lidé jsou potomky jednoho člověka, který žil před tisíci lety

 • Vědci zřejmě rozlouskli záhadu modrých očí
 • Za vše může jeden jediný člověk

Pokud patříte k lidem, kteří mají modré oči, jste opravdu výjimeční. Může se to zdát těžko uvěřitelné, ale podle vědců je každý, kdo má modré oči, potomkem jednoho jediného člověka.


Nepřehlédněte: Brzy nás čeká magická podívaná: Noční obloha nad Českem po 80 letech znovu zazáří, ale ne díky Měsíci


Za vše může jediný člověk

Podle vědců jsou všichni lidé na světě s modrýma očima vlastně tak trochu příbuzní. Experti z Kodaňské univerzity se domnívají, že celá modrooká populace planety sdílí jeden gen, který se předává z generace na generaci.

Barvu očí určují odchylky v lidských genech, přičemž odstín přímo souvisí s množstvím melaninu v přední vrstvě duhovky. A gen HERC2 se vyskytuje u stovek milionů modrookých lidí na celém světě.

Server LADBible uvádí, že všichni lidé s modrýma očima jsou příbuzní společného předka, který žil před 6 000 až 10 000 lety. HERC2 blokuje gen OCA2, který má v očích každý člověk, a v důsledku toho se oči zbarvují do modra.

Ačkoli na toto téma stále probíhá spousta výzkumů, panuje všeobecná shoda, že mutace se nejspíš rozšířila při migraci lidí z Afriky do Evropy, což by do jisté míry vysvětlovalo, proč mají modré oči zdánlivě hlavně lidé evropského původu.

Modré oči se pravděpodobně v populaci rozšířily na základě toho, že se některým lidem líbily a rozhodli se mít děti s modrookými protějšky.

Modré oči, člověk
Zdroj: Matthew Ball / Unsplash

Modroocí lidé

Ještě zajímavější než skutečnost, že všichni modroocí mají stejného příbuzného, je to, že jejich oči ve skutečnosti vůbec nejsou modré. Modré oči žádný modrý pigment neobsahují. Svou barvu získávají podobně jako voda nebo obloha. Rozptýlí světlo a pak se více modrého světla odráží zpět ven.

Autor studie, profesor Hans Eiberg z katedry buněčné a molekulární medicíny, pro deník Science Daily vysvětlil: „Zelené oči lze vysvětlit tím, že jedna nebo i obě vrstvy duhovky obsahují nějaké množství světle hnědého pigmentu, což je velmi odlišné od lidí s modrýma očima.“

Zdroj náhledové fotografie: Amanda Dalbjörn / Unsplash, zdroj: LADBible, Science Daily

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Šedé oči, jsou katastrofa, zlí, samolibí jedinci, kteří obvykle trpělivě čekají na vlastní příležitost. Jsou tvrdohlaví, ale i vypočítaví a mohou také záměrně klamat..
   Snad převládá modrá!

 1. Říká se, že geny hnědookých přebijí modrooké, a potomci mají oči hnědé. Takže modroocí by měli ubývat. Pokud se budou míchat.

 2. Mám také modré zorničky.Znamená to že nejsem ŽID?To bych se musel zbavit očí,nebo ŽIDOTA!

 3. Ať je to jak je to modroocí lidé jsou prostě už kvůli svým blankytně modrým očím nej… 👍
  Obzvláště ženy, ale musí být brunetky!
  Lidé jsou většinou hezcí, velmi vyrazní a sympatičtí, navíc nejsou vzteklouni, jako hnědoocí (i ořech) nebo zákeřní a závistiví, jako zelenoocí ble…

 4. Viděl i modrookého psa husky a na vojně byl na pokoji s modrookým romem… Kde asi soudruzi z Norska udělali chybu? ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..