Modré oči, člověk

Všichni modroocí lidé jsou potomky jednoho člověka, který se narodil před tisíci lety

  • Vědci zřejmě rozluštili záhadu modrých očí
  • Za vše může jeden jediný člověk

Máte modré oči? Má váš partner také modré oči? Pokud je odpověď na obě tyto otázky kladná, pak existuje velká šance, že vy i on jste potomky jednoho člověka.


Nepřehlédněte: Odborníci předpovídají, co čeká lidstvo v roce 2050: Mimozemšťané, čipy v lidském těle a uzurpující AI


Modroocí lidé

Podle vědců jsou všichni lidé na světě s modrýma očima vlastně tak trochu příbuzní. Experti z Kodaňské univerzity se domnívají, že celá modrooká populace planety sdílí jeden gen, který se předává z generace na generaci.

Barvu očí určují odchylky v lidských genech, přičemž odstín přímo souvisí s množstvím melaninu v přední vrstvě duhovky. A gen HERC2 se vyskytuje u stovek milionů modrookých lidí na celém světě.

Server UniLad uvádí, že všichni lidé s modrýma očima jsou příbuzní společného předka, který žil před 6 000 až 10 000 lety. HERC2 blokuje gen OCA2, který má v očích každý člověk, a v důsledku toho se oči zbarvují do modra.

OCA2 určuje množství hnědého pigmentu, které oko obsahuje, a pokud je tedy zablokován, oči zůstávají světlé, bledé – modré.

Modré oči, člověk
Zdroj: Matthew Ball / Unsplash

Za vše může jediný člověk

Stejná mutace, která se vyskytuje u lidí s HERC2, se předává z generace na generaci, přičemž vědci si jsou nyní jisti, že tento gen pochází od jedné konkrétní osoby.

To znamená, že pokud máte modré oči a jste ochotni vystopovat své předky dostatečně daleko do minulosti, zjistíte, že jste příbuzní všech ostatních, kteří mají stejnou barvu očí; předpokládá se, že modré oči má zhruba osm až deset procent světové populace.

Zdroj náhledové fotografie: Amanda Dalbjörn / Unsplash, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares