Vrtulník Ingenuity

Vrtulníček NASA Ingenuity předvedl na Marsu neuvěřitelný výkon, podívejte se

  • Dron Ingenuity, který létá na Marsu, se překonal
  • Nad povrchem rudé planety urazil vzdálenost 704 metrů

Držte si klobouky, NASA vás vezme na Mars. Vědci zveřejnili dosud neviděné záběry z 25. letu malého vrtulníčku Ingenuity, který byl rekordní. Dron během této mise překonal vzdálenost 704 metrů rychlostí 5,5 metru za sekundu. Nad povrchem rudé planety poletoval 161,3 sekundy. Video bylo zveřejněno v době, kdy se laboratoř tryskového pohonu (JPL) při NASA připravuje na další let.


Nepřehlédněte: Záběry jako ze sci-fi filmu! Vrtulník Ingenuity na Marsu vyfotil následky „sedmi minut hrůzy“


Dron se na Marsu překonává

„Pro náš rekordní let nám navigační kamera Ingenuity směřující dolů poskytla dechberoucí pohled na to, jaké to je klouzat deset metrů nad povrchem Marsu rychlostí dvacet kilometrů za hodinu,“ řekl Teddy Tzanetos, vedoucí týmu Ingenuity v Jet NASA.

Podle vědců je dron schopný zrychlit na svou maximální rychlost během pouhých tří sekund. Ale nenechte se zmást: vědci video pětinásobně zrychlili a rekordní let se tak vešel do necelých 35 sekund. Mimochodem, záznam začíná až sekundu po startu Ingenuity, aby se zabránilo usazování prachu v navigačním systému.

Helikoptéra o velikosti malého dronu s hmotností 1,8 kilogramu přistála na Marsu společně s roverem Perseverance, má ale samostatný program. Podstatou stroje, který první let absolvoval loni v dubnu a zatím překonal všechna očekávání vědců, je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné drony.

Užitečná data pro NASA

Připomeňme, že Ingenuity měl původně provést jen pět plánovaných letů během několika měsíců. Vzhledem k jejich úspěšnému splnění se však vědecký tým Laboratoře tryskového pohonu při NASA (JPL) rozhodl pokračovat. Postupně se zvyšuje rychlost i vzdálenost, kterou dron urazí, a od pátého letu pak letoun přistává vždy na jiném místě.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Total
0
Shares