NASA, záblesk, hvězda

Volání mimozemšťanů? Podivně silný záblesk z vesmíru odporuje fyzice, hlásí vědci

  • Vědci z americké NASA řeší záhadu
  • Bizarní objekt odporuje fyzice, tvrdí

Silný záblesk ze vzdálené galaxie zaujal vědce z NASA. Záhadný jev podle nich porušuje fyzikální zákony. Neodborná veřejnost spekuluje, zda nejde o volání mimozemšťanů.


Nepřehlédněte: Eunorau Flash: Božské elektrokolo s neuvěřitelným dojezdem až 350 kilometrů


Záblesk, který se vymyká tabulkám

Astronomové již několik desetiletí objevují ve vesmíru objekty, které extrémně oslnivě září v rentgenové oblasti spektra. Záření těchto ultrazářivých rentgenových zdrojů (ULX, ultraluminous X-ray sources) odpovídá až milionům Sluncí. Toto množství energie porušuje fyzikální zákon známý jako Eddingtonův limit zářivého výkonu, který určuje, jak jasný může být objekt dané velikosti.

Pokud něco překoná Eddingtonovu mez, vědci očekávají, že se to rozletí na kusy; exploduje. ULX však pravidelně překračují tento limit 100 až 500krát, což vědce znejisťuje.

Nová data z aparátu Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR), který pozoruje vesmír ve vysokoenergetickém rentgenovém záření, potvrdila, že jeden konkrétní ULX, nazvaný M82 X-2, je rozhodně až příliš jasný.

Předchozí teorie naznačovaly, že extrémní jasnost by mohla být nějakým druhem optického klamu, ale z nové studie vyplývá, že tomu tak není – tento ULX nějakým způsobem vzdoruje Eddingtonovu limitu.

Astronomové se dříve domnívali, že ULX mohou být černé díry, ale M82 X-2 je objekt známý jako neutronová hvězda. Neutronové hvězdy jsou zbytky mrtvých jader hvězd, jako je naše Slunce. Neutronová hvězda je tak hustá, že gravitace na jejím povrchu je asi 100 bilionkrát silnější než gravitace Země. „Žužu spadlé na povrch neutronové hvězdy by na něj dopadlo s energií tisíce vodíkových bomb,“ uvádí NASA.

Černá díra
Zdroj: NASA

Odporuje fyzice, tvrdí NASA

Vědci zjistili, že M82 X-2 spotřebuje každý rok materiál o hodnotě naší Země, který odčerpá ze sousední hvězdy. Když toto množství hmoty dopadne na povrch neutronové hvězdy, stačí to k tomu, aby vznikla mimořádná jasnost, kterou vědci pozorují.

Výzkumný tým se domnívá, že se s M82 X-2 musí dít něco zvláštního, něco, co jí umožňuje ohýbat pravidla a porušovat Eddingtonův limit zářivého výkonu.

Jejich současná představa je taková, že intenzivní magnetické pole neutronové hvězdy mění tvar jejích atomů, což jí umožňuje držet pohromadě, i když je stále jasnější a jasnější.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares