Kdy lidstvo obdrží první zprávu od mimozemšťanů?

Volají nám mimozemšťané? Vědci namířili teleskopy na jedno extrémně jasné místo

  • Vědci se domnívají, že nás kontaktovali mimozemšťané
  • Signál hledají v blízkosti supernovy SN 2023ixf 

Tým astronomů z Washingtonské univerzity, Institutu SETI, Yaleovy univerzity a Smith College pátrá v okolí nové supernovy ve spirálních ramenech galaxie Větrník v naději, že najde signál od mimozemšťanů. Vědci věří, že pokud poblíž existuje jiná vyspělá civilizace, mohla by explozi vzhledem k její vysoké jasnosti a blízkosti využít k upoutání naší pozornosti.


Nepřehlédněte: WhatsApp oznámil velkou novinku. Konec spamu, telemarketingu a volání od podvodníků


Zářivá supernova

Galaxie Větrník leží ve stejném směru od Země jako souhvězdí Velké medvědice a supernova v jednom z jejích ramen je jedna z nejbližších a tudíž i nejjasnějších a nejlépe pozorovatelných explozí supernov za poslední roky.

Astronomové předpokládají, že je od nás vzdálena přibližně 21 milionů světelných let a domnívají se, že pokud poblíž SN 2023ixf existují vyspělé mimozemské civilizace, mohou explozi využít k poslání signálu.

Představa je taková, že pokud exploze způsobí, že se zadíváme (lidstvo) jejím směrem, vyspělá civilizace by mohla vyslat nějaký signál v domnění, že bychom jej při pozorování supernovy mohli zachytit.

Radioteleskop
Zdroj: bertomic / Pixabay

Posílají nám mimozemšťané zprávu?

SN 2023ixf je supernovou typu II, což znamená, že dříve byla hvězdou nejméně osmkrát větší než Slunce. Tým poznamenává, že světlo z takové exploze může zůstat viditelné od několika měsíců až po několik let. Vědci využívají k hledání mimozemských signálů tzv. elipsoid SETI, což je oblast ve tvaru vejce v okolí místa výbuchu supernovy.

Tvar byl určen podle časového rámce, kdy by mimozemšťané i výzkumníci na Zemi byli schopni světlo z výbuchu pozorovat. Zóna zahrnuje přibližně 100 hvězd. Tým zkoumá data z Allen Telescope Array a z teleskopu Robert C. Byrd Green Bank Telescope.

Tým plánuje studovat data získaná z okolí supernovy po dobu několika následujících měsíců. Vědci nicméně uznávají, že pravděpodobnost nalezení mimozemského signálu je malá, ale druhých dechem dodávají, že nepokusit se o to by byla velká škoda.

Zdroj náhledové fotografie: Stephen Leonardi / Unsplash, zdroj: Phys

Total
0
Shares