Zločin, policie, AI, umělá inteligence

Vítejte v budoucnosti: V Číně odhalí zločin ještě před tím, než k němu dojde

  • Do boje s kriminalitou povolá čínská policie umělou inteligenci
  • Zní to jako scénář z filmu, ale software odhalí zločince dříve, než něco spáchají

Čínská vláda se nechala inspirovat filmem Minority Report, který se odehrává v budoucnosti, kde je prakticky nemožné spáchat zločin, neboť je díky předvídání rozpoznán ještě předtím, než se stane. Tamní policie spouští nemilosrdný počítačový systém, který funguje na podobném principu – kriminálníka odhalí ještě před tím, než něco podnikne.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous vyhlásili válku hvězdnému tvůrci kryptoměn. Chtějí ho dostat za mříže


Neviditelná klec zabrání zločinu

Čínská vláda se chystá výrazně zvýšit dohled nad svými občany pomocí děsivého systému „neviditelné klece“, který má zabránit zločinům, než k nim vůbec dojde. Kamerový systém po celé zemi za asistence umělé inteligence bude analyzovat všechna data shromážděná o jednotlivých čínských občanech a pokusí se určit vzorce jejich každodenního chování.

Strážníci budou vysláni preventivně

Podle uniklých dokumentů, které získal deník New York Times, plánuje čínská vláda vytvářet profily občanů na základě jejich pohlaví, rasy, duševních chorob, historii internetu, informací z trestního rejstříku a výšce sociálního kreditu.

Pokud by se např. někdy se ve stejné oblasti shromáždilo více „vysoce rizikových“ občanů, policejním jednotkám bude zasláno automatické varování, aby ihned vyrazily na místo. Stejně tak policie zamezí tomu, aby se lidé s duševními poruchami např. přiblížili ke škole či školce.

Kamery a umělá inteligence

Snad nejděsivější na systému neviditelné klece je ovšem to, že jej neovládá člověk, ale stroj. Za softwarem stojí čínský startup Megvii, jehož zástupce Yin Qi mírní podezření, že by mohlo docházet ke zneužívání systému a diskriminaci občanů: „Je to jako vyhledávač, který používáme každý den k surfování na internetu, je velmi neutrální,“ uvedl. Neviditelnou klec popsal jako multidimenzionální databázi, která upozorní na občany, kteří se zdají nevinní, ale mají zlé úmysly.

Ve filmu Minority Report s Tomem Cruisem v hlavní roli byl program PreCrime založen na tom, že tři tušitelé předpovídali vraždy, které se měly stát v nejbližších dnech. Policie pak vrahy zatkla dříve, než mohli vraždu uskutečnit. V Číně bude mít chování občanů pod palcem umělá inteligence a desítky milionů kamer. Z toho až mrazí.

Zdroj náhledové fotografie: 4711018 / Pixabay, zdroj: DailyStar

Total
0
Shares