Hubbleův teleskop

Víte, jak vypadá duše? Hubbleův vesmírný teleskop vyfotil ohromující červený objekt

  • Hubbleův dalekohled nepřestává udivovat
  • Nově ve vesmíru spatřil něco neobvyklého

Záběry z Hubbleova teleskopu opět předčily veškerá očekávání. Tentokrát vědcům i veřejnosti vyrazil dech snímek mlhoviny Duše, která září jasně červeným světlem vybuzeného vodíku a nachází se v souhvězdí Kasiopeji asi 7 000 světelných let daleko od Země.


Nepřehlédněte: Ukrajina získala od USA superlovce kamikaze dronů Shahed. Dokáže rozlišit mouchu, drobného ptáka i ruský letoun


Zdá se, že Hubbleův teleskop pokračuje ve stírání hranic toho, co je v pozorování vesmíru možné a co ne. Teď se znovu vyznamenal a udělal radost jak vědcům, tak i obyčejným lidem. Jeho nejnovější snímek ukazuje pohled na úchvatnou mlhovinu Duše, která emituje červeně.

Specifický barevný nádech je způsoben emisí H-alfa, ke které dochází, když elektrony uvnitř atomů vodíku ztrácejí energii, což způsobuje uvolňování charakteristického červeného světla, uvádí zástupci Hubbleova teleskopu v popisu snímku.

Hubble se znovu vytáhl

Toto červené světlo rovněž odhaluje řadu fascinujících prvků, jako jsou například volně plovoucí vypařující se plynné koule (frEGG). Ty obvykle vznikají v mlhovinách, když energetické záření mladých horkých hvězd ionizuje okolní plyn odnímáním elektronů. To způsobuje rozptyl plynu od těchto jasných hvězd v procesu zvaném fotoevaporace, který může pomoci zastavit tvorbu hvězd v mlhovinách.

Mlhovina Duše
Zdroj: NASA

Oblaka, která rodí hvězdy

V EGG je plyn tak hustý, že fotoevaporace probíhá mnohem pomaleji než v okolních oblastech plynu. Pomalejší fotoevaporace a ochrana plynu před rozptylem umožňují, aby zůstal dostatečně hustý na to, aby se zhroutil a vytvořil protohvězdy, které se nakonec stanou plnohodnotnými hvězdami. To znamená, že astronomové se zajímají o frEGG a EGG, protože právě v těchto oblastech mlhovin mohlo kdysi dojít ke zrodu hvězd.

Mlhovina Duše je partnerem jiné mlhoviny, jejíž snímek bude s blížícím se Valentýnem hojně sdílen: Mlhoviny Srdce. Tento mohutný oblak plynu a prachu, oficiálně známý jako IC 1805, je tak pojmenován proto, že připomíná obrovské vesmírné růžové srdce.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares