Dron

VIDEO: Chytré drony z ČVUT provádějí inspekci elektrického vedení. Pomohou rychleji vyřešit nenadálé poruchy

  • Chytré drony z FELu inovují způsob inspekce elektrického vedení
  • Cílem je využít na dálku řízené helikoptéry při řešení nenadálých poruch

Drony z ČVUT už několik měsíců pomáhají památkářům při dokumentaci a restaurování. V budoucnu však najdou využití i při inspekci elektrického vedení napříč Českou republikou. První úspěšný test se již uskutečnil na Berounsku, oznámili vědci.


Nepřehlédněte: Najde mimozemský život? Webbův teleskop poslal snímek, ze kterého vám spadne čelist. Astronomové jsou nadšeni


Chytré drony z FELu

ČVUT se již několik let věnuje vývoji multirobotických systémů (MRS), dronů, které zvládnou mnoho činností. Například pomohou s inspekcí elektrického vedení po silných bouřkách, kdy trasu prolétnou, nasnímají nefunkční prvky a získané záběry za použití strojového učení na dálku odešlou pracovníkům inspekce.

Pilotování speciálních helikoptér zatím zajišťují piloti, kteří zároveň pořizují fotodokumentaci. V budoucnu ale stroje získají velkou míru autonomie, věří vědci. Základní úroveň představují drony, které po vymezené trase řídí operátor. Pokročilejší systémy pak navádějí dron samostatně podle předem naprogramovaných GPS bodů. Vědci z FEL ČVUT chtějí úroveň autonomie ale posunout ještě mnohem dál.

Cílem spolupráce s firmou ČEPS je integrovat skupinu vzájemně ve vzduchu spolupracujících dronů tak, aby byly schopny kontrolovat infrastrukturu v dosahu několika kilometrů a snímat přitom klíčové prvky, jako jsou izolátory, s velkou přesností a opakovatelností. Podle Milana Sedláčka, ředitele sekce Řízení údržby společnosti ČEPS, budoucnost kontrol vedení spočívá v dronech létajících plně automaticky bez přímého řízení pilotem po přesně vytyčených a automaticky generovaných letových drahách.

Vzniká speciální abeceda

Součástí demonstrace na Berounsku byla také kooperace člověka a dronu při konstrukční práci na vedení, při kterém je pohyb robotů ve vzduchu ovládán gesty člověka. Drony byly vybaveny kamerou a tak schopny vnímat gesta operátora. V univerzitních laboratořích skupiny Multirobotických systémů v Praze na Karlově náměstí teď pracují na vývoji „abecedy“, která bude jednoznačně definovat manipulační pokyny.

Zdroj náhledové fotografie: DOSE Media / Unsplash

Total
0
Shares