NASA, Slunce

Vesmírná exploze: Zemi zasáhla gigantická erupce ze Slunce. Hodinu nefungovalo rádio

  • Erupce ze Slunce zasáhla Zemi
  • Na mnoha místech nefungovalo rádio

Zemi zasáhla mohutná sluneční erupce třídy X, která způsobila hodinový výpadek rádiového vysílání v některých oblastech jihovýchodní Asie, na Novém Zélandu a v Austrálii. Erupce opustila Slunce ve středu a vydala se směrem k naší planetě, kde v uplynulých hodinách narazila do horních vrstev zemské atmosféry.


Nepřehlédněte: Jak by vypadali Ježíš, Kleopatra nebo neandrtálci, kdyby si dělali selfie? Výsledek je neuvěřitelný, mrkněte se!


Silná sluneční erupce

Planeta Země v noci na dnešek čelila silné erupci, kterou k nám vyvrhl v posledních týdnech nebývale aktivní sluneční region AR3256. Erupce byla zaznamenána na videu solární observatoře SDO, která spadá pod americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Počet slunečních erupcí (včetně těch třídy X) se bude zvyšovat s tím, jak se sluneční cyklus blíží ke svému vrcholu – tedy době, kdy je Slunce nejvíce nestabilní. Tento cyklus trvá zhruba 11 let a my se právě blížíme k okamžiku, kdy bude sluneční aktivita na historickém maximu.

Sluneční erupce jsou dělené do několika kategorií. Nejčastější erupce se řadí do třídy A a B. Méně časté třídy C a M jsou právě zdrojem viditelných polárních září i v Česku.

Nejsilnější třída s písmenem X je velice vzácná a odehrává se pouze desetkrát ročně. Její nejsilnější výboje mohou způsobit extrémně silné geomagnetické bouře, které – pokud trvají několik dní – mohou poškodit i moderní technologické vymoženosti přímo na Zemi.

Slunce se blíží k vrcholu svého cyklu

O Slunci se v posledních dnech hovořilo také v souvislosti s obrovskou koronární dírou o velikosti 20 Zemí, která k nám vyslala vítr o rychlosti až 800 kilometrů za sekundu. 

Víc než velikost koronální díry ale vědce zaujala její poloha. Obvykle se díry objevují poblíž pólů, tato měla ale blíže ke slunečnímu rovníku.

„Její tvar není nijak zvlášť výjimečný. Její poloha ji však činí velmi zajímavou,“ řekl deníku Insider astrofyzik a profesor na University College London Daniel Verscharen.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR

Total
0
Shares