Černá díra

Vesmírem se šíří exploze kolosálních rozměrů. Je 100krát větší než naše Sluneční soustava

  • Vědci zachytili gigantickou kosmickou explozi
  • Největší, jakou jsme kdy spatřili

Astronomové oznámili, že identifikovali největší vesmírnou explozi, jaká kdy byla pozorována – ohnivou kouli stokrát větší než naše Sluneční soustava, která před více než třemi lety náhle vzplanula ve vzdáleném vesmíru.


Nepřehlédněte: Čínské kosmické plavidlo se ve vesmíru několikrát spojilo s neznámým objektem. Nikdo netuší, co to bylo


Odhalen největší výbuch ve vesmíru

Vědci sice okamžitě nabídli nejpravděpodobnější vysvětlení gigantické exploze, ale zdůraznili, že k pochopení tohoto záhadného jevu je zapotřebí dalšího výzkumu.

Událost pojmenovanou AT2021lwx zaznamenali 8 miliard světelných let od Země. Podivná exploze, jež uvolnila zhruba stonásobek energie Sluneční soustavy, propukla v době, kdy byl vesmír starý 6 miliard let.

Astronomové se domnívají, že výbuch je důsledkem obrovského oblaku vodíkového plynu, který byl násilně narušen supermasivní černou dírou. Fragmenty mraku byly pohlceny a vyslaly rázové vlny do jeho zbytků a také do velkého prachového prstence obklopujícího černou díru. Nic takového dosud nebylo pozorováno.

Galaxie
Zdroj: WebTechExperts / Pixabay

Šlo o setkání s černou dírou?

„Jak jsou kusy mraku pohlcovány, rázové vlny procházejí zbývajícím horkým plynem a vytvářejí obří explozi, jejíž světlo bombarduje Zemi již více než dva roky a dosud nevyhaslo,“ píše server Science Alert.

„Narazili jsme na ni (explozi; pozn. red.) náhodou, protože ji označil náš vyhledávací algoritmus, když jsme hledali jeden typ supernovy,“ uvedl v prohlášení Philip Wiseman z univerzity v Southamptonu. „Většina supernov a slapových disrupcí (jasných záblesků, k nimž dochází, když černé díry roztrhají putující hvězdy) trvá jen několik měsíců, než zanikne. To, že by něco bylo jasné více než dva roky, je velmi neobvyklé.“

Černé díry se rodí ze zhroucení obřích hvězd a rostou tím, že požírají plyn, prach, hvězdy a jiné černé díry. U některých z těchto nenasytných časoprostorových trhlin tření způsobuje, že se materiál spirálovitě směřující do jejich chřtánu zahřívá a vyzařuje světlo, které lze detekovat teleskopy – mění se na tzv. aktivní galaktické jádro (AGN).

Nejextrémnějšími AGN ve vesmíru jsou kvazary, v jejichž středu se nachází supermasivní černé díry miliardkrát těžší než Slunce, které chrlí do vesmíru ohromné množství energie.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Science Alert, Live Science, Metro

Total
0
Shares