Černá díra

Vesmír pohlcující monstra umí zastavit tvorbu hvězd, zjistili vědci. Velikost černé díry je překvapila

  • 25 miliard světelných let od Země došlo ke zvláštní věci 
  • Černá díra je natolik masivní, že zastavila tvorbu hvězd

Vědci využili bezprecedentních schopností teleskopu Jamese Webba a spatřili skutečné monstrum – supermasivní černou díru, jejíž singularita je natolik silná, že v hostitelské galaxii narušila proces vzniku hvězd.


Nepřehlédněte: Konec internetového pirátství v Čechách: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy a seriály?


Webbův teleskop se znovu vyznamenal

Díky záběrům z Webbova teleskopu získali astronomové nové poznatky o daleké galaxii, která je jednou z nejvzdálenějších, jaké kdy byly objeveny, jakož i o černé díře v jejím centru, informuje server TechSpot.

Týmu vědců z Edinburské univerzity se podařilo zjistit, že GS-9209, která leží 25 miliard světelných let od Země, přestala tvořit nové hvězdy. Hlavním viníkem přerušení tvorby hvězd je přitom supermasivní černá díra v jejím centru, která je pětkrát větší, než se předpokládalo.

Podle vědců supermasivní černé díry mohou ovlivňovat vznik nových hvězdných těles, protože během procesu akrece uvolňují gargantuovské množství vysokoenergetického záření.

To ohřívá plyn a vytlačuje jej z galaxie ven, čímž připravuje hvězdné školky v galaktických mlhovinách o základní palivo, které potřebují ke vzniku nových hvězd.

Teleskop Jamese Webba
Zdroj: NASA

Vesmír je plný záhad

„Skutečnost, že černá díra GS-9209 je tak velká, znamená, že v minulosti byla velmi aktivní,“ vysvětlují britští vědci. „Veškerá energie vyzařovaná během procesu akrece musela vážně narušit celou galaxii a zabránit kolapsu plynu, který by vedl ke vzniku nových hvězd.“

Teleskop JWST je projektem americké NASA s širší mezinárodní účastí, včetně české. Aparát vynesla do vesmíru raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Jde o dosud nejvýkonnější vesmírný dalekohled. Vědcům Webbova observatoř umožňuje zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru a pátrat po známkách možného života mimo sluneční soustavu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: TechSpot

Total
0
Shares
1 komentář
  1. 25 miliard světelných let od země? Dobré ráno, už se autor probudil?

Comments are closed.