PC, router

Vědecký průlom: Nová technologie zdvojnásobuje rychlost stávajících počítačů

  • Rychlejší počítač bez investic?
  • Vědci tuší, jak na to
  • Klíčem je nová technologie

Představte si, že váš notebook pracuje dvakrát rychleji bez jakýchkoli hardwarových upgradů, a to vše jen díky použití chytřejších softwarových algoritmů. To slibuje nový výzkum, který by mohl zcela změnit fungování dnešních počítačů.


Nepřehlédněte: Lidstvo možná přijde o Voyager 1. NASA se sondu stále nedaří opravit


Rychlejší a úspornější počítač

Tým z Kalifornské univerzity v Riverside (UCR) tvrdí, že jejich nový výzkum přináší obrovský potenciál nejen pro zvýšení výkonu dnešních počítačů, ale také pro zvýšení efektivity a výrazné snížení spotřeby energie.

Inovativní postup, označovaný jako simultánní heterogenní multithreading (SHMT), staví na tom, že moderní telefony, počítače a další elektronická zařízení obvykle využívají k práci více než jeden procesor. „Nemusíte (do počítače) přidávat nové procesory, protože už je máte,“ říká inženýr Hung-Wei Tseng z UCR.

Dnešní smartphony a počítače se spoléhají na kombinaci více procesorů, které vzájemně spolupracují: jeden čip vykresluje grafiku, další počítá úlohy strojového učení a nechybí ani centrální procesorová jednotka pro zpracování obecných výpočetních úkonů.

Spoléhání se na specializované procesory má jistě své výhody, protože jsou obvykle navrženy pro počítání konkrétních úloh. Nevýhodou je, že při přeposílání dat mezi různými jednotkami může docházet ke vzniku tzv. „úzkých hrdel“, které negativně ovlivňují rychlost a efektivitu. Vše může změnit nový výzkum.

Počítač
Zdroj: Glenn Carstens-Peters / Unsplash

Zatím jde o hudbu budoucnosti

Testovací sestava vědců z Kalifornské univerzity v Riverside (UCR) zahrnovala procesor ARM Cortex-A57, grafický čip Nvidia a jednotku Google Edge TPU. Při použití simultánního a heterogenního multithreadingu bylo provádění ukázkového kódu 1,95krát rychlejší, přičemž spotřeba energie sestavy se snížila o 51 %.

Ale nenechte se mýlit. Nová technologie je stále v plenkách. Zatím jde o ukázku potenciálu, než něco, co by bylo možné ihned zavést do současných chytrých telefonů a počítačů. Výzkumníci navíc přiznávají, že je třeba překonat značné problémy, pokud jde o rozdělení výpočetních úkonů, které mají zpracovávat různé typy procesorů. Přesto do budoucna zůstávají optimističtí…

Zdroj náhledové fotografie: Kaitlyn Baker / Unsplash, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Počítače jsou pořád rychlejší a rychlejší, to jenom Windows jsou pořád pomalejší a pomalejší.

  2. Multithreading je významná složka každého operačního systému. Na Windows “chodí” na úrovni privilegií 0 (nejvyšší). Systém přidělí aplikacím, včetně servisních a knihovních, jen nižší úroveň privilegií.
    Budou se muset domluvit s panem Gatesem…

  3. Amiga používala 3 procesory už v osumdesátých letech

Comments are closed.