pravek, zlaty kun

Vědci zrekonstruovali tvář pravěké dívky Zlatý kůň. Zemřela před 45 tisíci lety u Prahy

  • Skupině špičkových vědců se zase něco povedlo
  • Zrekonstruovali obličej ženy, která má přezdívku Zlatý kůň

Vědci pomocí moderní počítačové techniky zrekonstruovali z lidské lebky nalezené v Koněpruských jeskyních pod návrším Zlatý kůň pravděpodobnou podobu ženy, která před více 45 000 lety pobývala na území dnešního Středočeského kraje.


Nepřehlédněte: Indická sonda u Měsíce poprvé otevřela oči. Snímky ukazují hluboké krátery i měsíční moře


Tajemství ženy od Zlatého koně

V roce 1950 objevili archeologové zvláštní lebku pohřbenou hluboko v jeskynním systému v Česku. Protože byla rozpůlená, dospěli k závěru, že kosterní pozůstatky patří dvěma jedincům. Díky sekvenování genomu provedenému o desítky let později však vědci zjistili, že lebka ve skutečnosti patřila jediné osobě: Ženě, která žila před více 45 000 lety.

Výzkumníci ji pojmenovali Zlatý kůň, podle návrší nad jeskynním systémem. Analýza její DNA odhalila, že její genom nese zhruba jen tři procenta buněk neandrtálských předků. Z práce mezinárodního týmu expertů vyplývá, že byla zřejmě součástí populace raných moderních lidí, kteří se s neandertálci mísili.

Přestože se o genetice této ženy podařilo v průběhu let zjistit poměrně dost, o tom, jak mohla vypadat, se toho ví jen málo. Nyní však nová vědecká studie nabízí pohled na její možnou podobu v podobě rekonstrukce obličeje. Výsledkem projektu je realistická podoba ženy s tmavými kudrnatými vlasy a hnědýma očima.

Rekonstrukce obličeje

K vytvoření podobizny vědci použili údaje shromážděné z několika existujících snímků lebky z počítačové tomografie (CT). „Zajímavou informací o lebce je, že ji ohlodalo nějaké zvíře,“ uvedl spoluautor studie a grafický expert Cícero Moraes. „Tím zvířetem mohl být vlk nebo hyena.“

„Nejvíce nás zaujala robustnost struktury (obličeje), zejména dolní čelisti,“ dodal. Když (archeologové) lebku našli, první odborníci, kteří ji analyzovali, si mysleli, že jde o muže. K této myšlence je přivedla právě masivní dolní čelist. Další zajímavostí bylo, že žena měla větší mozkovou dutinu než ostatní moderní jedinci v databázi.

Samotná rekonstrukce nebyla vůbec jednoduchá, protože lebka ženy Zlatý kůň je celkově zachovaná jen z necelé poloviny, to platí i o obličejové části, která je pro rekonstrukci zásadní. Její realistická podoba je tedy jen spekulativní, vědci navíc neměli žádné informace o tom, jakou by mohla mít barvu kůže či očí. Přesnější charakteristiky jejího obličeje jsou tudíž stále zahaleny tajemstvím.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Live Science, Science Times, PLOS

Total
0
Shares