NASA, Měsíc

Indická sonda u Měsíce poprvé otevřela oči. Snímky ukazují hluboké krátery i měsíční moře

  • Indická sonda je u Měsíce
  • Vědcům poslala první fotografie

Sonda Čandraján-3 dorazila na oběžnou dráhu Měsíce, aby se na konci srpna pokusila přistát na jeho povrchu. Podívejte se na první působivé fotografie, které poslala vědcům na Zemi.


Nepřehlédněte: NASA hlásí mimořádný objev! Na odvrácené straně Měsíce je gigantická kovová struktura


Indická sonda

Družice Čandraján-3 odstartovala ze Země 14. července a ihned zamířila na eliptickou oběžnou dráhu Země. Poté postupně zvyšovala svůj výkon a 31. července provedla zážeh, který ji navedl na kurz k Měsíci. Do vesmíru sondu zdárně vynesla 43,5 metru dlouhá nosná raketa LVM3, píše server Live Science.

Podle ISRO družice v sobotu (5. srpna) úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem našeho přirozeného satelitu a v příštích dnech vědci provedou několik motorických manévrů pro snížení oběžné dráhy na finální kruhovou dráhu s výškou 100 kilometrů.

Jak napovídá název družice, cílem Indické kosmické agentury (ISRO) je přistání aparátu na lunárním povrchu, což se zatím povedlo jen třem státům – USA, Rusku a Číně.

Sondu tvoří družicový stupeň, který bude obíhat kolem Měsíce, přistávací modul Vikrám s pěti vědeckými přístroji a šestikolové robotické vozítko Pragján, které se vydá na pouť po skalách a kráterech Měsíce, aby na měsíčním povrchu shromažďovalo data a fotografie a odesílalo je k analýze zpátky na Zemi.

Přistání se blíží

K přistání poblíž málo prozkoumaného jižního lunárního pólu by mělo dojít 23. srpna, ale ještě než se tak stane, můžeme čas strávit pohledem na působivé fotografie, které se objevily na oficiálním webu ISRO.

Na zveřejněných snímcích, které indičtí vědci spojili do 45sekundového videa, jsou v popředí vidět solární panely sondy Čandraján-3, zatímco na pozadí je vidět Měsíc s charakteristickými rysy, včetně velkých impaktních kráterů a měsíčních mare neboli moří.

Měsíční moře či latinsky mare jsou opticky tmavší oblasti na povrchu Měsíce, které se nacházejí převážně na přivrácené straně Měsíce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, ISRO

Total
0
Shares