mozek, AI

Vědci zjistili, že se mozek snaží předvídat budoucnost, když lidé sní

  • Spánek je pro lidskou podstatu velmi důležitý
  • Kromě tříbení paměti a myšlenek pomocí něj můžete „přemýšlet nad budoucností“

Mnoho lidí se zajímá o své sny a řeší to, co se děje s jejich mozkem a smysly, když zrovna spí. Napadlo by vás ale, že mozek vyvíjí takovou aktivitu, že by mohl teoreticky předvídat budoucnost? Vědci z Riceovy a Michiganské univerzity se do studie spánku a mozkové činnosti pustili s takovým nasazením, jako nikdo před tím.


Nepřehlédněte: Popírá mozek zákony fyziky? Vědci zjistili, že má 11 dimenzí a funguje jako hrad z písku


Mozek řeší budoucnost?

Zásadním zjištěním je, že častý a dlouhý spánek u lidí přispívá k tvorbě nových a podobnějšímu uspořádání již existujících vzpomínek. Zároveň si odborníci při studii spících hlodavců všimli zvláštní aktivity. Není jasné, zda tato činnost, kterou pozorovali, je skutečně zodpovědná za snění. Pakliže ano, znamenalo by to, že některé naše sny se snaží předvídat budoucnost.

Vědci svou hypotézu netestovali na lidech. Místo toho pozorovali mozky potkanů, kteří byli vzhůru a plnili určitý úkol. Poté sledovali zvířata během spánku a sledovali, jak pracují mozkové neurony.

„Představovali jsme si, že některé neurony mohou měnit svou reprezentaci – odrážet zkušenost, kterou jsme všichni zažili, když jsme se probudili s novým pochopením problému,“ řekl neurolog Caleb Kemere.

mozek, AI
Zdroj: Bing Image Creator (generováno AI)

Možná se to stalo i vám

Tento fenomén zmiňuje ve svém příspěvku i redaktor portálu BGR: „Běžně jsem se v noci budil s řešením některých náročnějších matematických úloh do školy. Probudil jsem se a napsal je… Stalo se mi to i s videohrami v pozdějším věku.“

Vědci díky pozorování potkanů zjistili, že zvířata během spánku snili o aktivitě, kterou prožili v bdělém stavu. Když pak hlodavce vystavili stejnému úkolu znovu, bylo patrné, že nastalé problémy řeší jinak, takže nad nimi ve spánku přemýšleli.

To dokazuje, že zřejmě i lidský mozek ve spánku řeší to, co prožil a tím se snaží předvídat, co bude řešit v bdělém stavu později. Jen se to děje v našem nevědomí.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: Nature, BGR

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.