Robot, kyborg, umělá inteligence

Vědci vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže komunikovat se zvířaty a ovládat roje včel

  • AI komunikuje s živými včelami
  • Dokáže jim sdělit, co mají dělat

Vědci vyvinuli umělou inteligenci, která dokáže komunikovat se zvířaty včetně slonů a velryb a je možné ji používat k ovládání celých rojů včel. Upozornil na to britský server Daily Star.


Nepřehlédněte: Žádná noční můra! Umělá inteligence předpověděla, jak budou na Marsu vypadat lidská města


Vědci vyvíjí pokročilou umělou inteligenci

Německý výzkumný tým pracuje na neuronové síti, která je schopna „mluvit“ se zvířaty a dokonce je ovládat. Experti naprogramovali AI, která je schopná porozumět vzorcům ve zvířecí komunikaci a zvládne tak rozluštit zpěv velryb, troubení slonů a dokonce chápe i složitou komunikaci včel.

Podle vědců umělá inteligence nejenže nám pomáhá lépe porozumět zvířatům, ale může být také použita k jejich ovládání a ovlivňování. Vědci z Dahlemského centra pro strojové učení a robotiku v Německu schopnosti umělé inteligence demonstrovali na robotické včele.

RoboBee, jak ji nazývají, či chcete-li RoboVčela, byla naprogramována tak, aby napodobovala pohyby včelího tance a oklamala tak živé včely. A test dopadl nad očekávání dobře: Některé včely se údajně RoboVčelou nechaly ovládat. Na povel se přestaly pohybovat a dokonce letěly tam, kam jim stroj řekl.

Včela, včely
Zdroj: Aljaž Kavčič / Unsplash

Autorka a vědkyně Karen Bakkerová řekla: „Další fází výzkumu je integrace těchto robotů do včelích úlů, aby je včely přijaly za členy svého společenství. Pak bychom nad včelstvem získali bezprecedentní míru kontroly; v podstatě bychom ho domestikovali způsobem, jakým jsme to nikdy předtím neudělali.“

Dodala ovšem, že by to mohlo vyvolat spoustu znepokojení, pokud by byl výzkum nějak spojen s vojenským využitím a včely zneužívány.

Dokážeme někdy rozumět tomu, co říkají?

S dalším rozvojem umělé inteligence bychom jednou mohli získat schopnost rozumět tomu, co nám říkají různá zvířata od psů přes kočky až třeba po slony. Linda Erbová z Výzkumného centra delfínů na Floridě se o něco podobného také pokouší a sestrojila přístroj podobný klávesnici, který jí umožňuje komunikovat s delfíny.

„Možná si říkáte, že komunikovat s delfíny, kteří nemají ruce, pomocí klávesnice je trochu divné, ale oni jsou velmi manipulativní a manipulují s předměty různými částmi svého těla, včetně zobáku,“ dodala.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares