Černá díra

Vědci vytvořili černou díru v high-tech vaně. Chtějí lépe porozumět zakřivení časoprostoru

  • Experti provádějí neobvyklý experiment
  • Snaží se vytvořit podmínky, které panují v blízkosti černých děr

Černé díry je obecně extrémně obtížné nejen vyfotit, ale také najít, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují totiž hmotu i světlo. Jedná se o vesmírné kolosy, které obvykle najdeme v centrech galaxií.


Nepřehlédněte: Odborník na kybernetickou bezpečnost radí: Pokud vám někdo během hovoru řekne tyto tři věty, okamžitě zavěste


Černé díry vědce od nepaměti fascinují

Tato vesmírná monstra mají dramatický a komplikovaný vliv na své bezprostřední okolí. Profesorka Silke Weinfurtnerová z Nottinghamské univerzitě nyní replikuje podmínky, aby lépe pochopila chování těchto kosmických behemotů.

„Při přemýšlení o černých dírách je snadné se nechat vystrašit. Všechny předpovězené jevy, které se kolem černých děr vyskytují, se zdají být tak bizarní, tak zvláštní, tak odlišné,“ řekla Weinfurtnerová deníku Guardian.

Černá díra
Zdroj: NASA

Hawkingovo záření

Ve vědecké laboratoři na Nottinghamské univerzitě mají zařízení, ve kterém se snaží simulovat podmínky, které panují v blízkosti černých děr. Stimulovány jsou pomocí malého víru, který vzniká uvnitř speciální nádoby se supratekutým héliem. Aby se ukázala kvantová povaha černé díry, je helium ochlazeno na -271 stupňů Celsia.

Výzkumníci si helium vybrali záměrně, protože může vířit pouze při specificky definovaných veličinách, na rozdíl od vody, která se točí v nepřetržitém rozsahu rychlostí.

Vlny vytvořené na povrchu helia připomínají záření blížící se k černé díře. Vědci tento vlnící se efekt podrobně pozorují pomocí kamery s vysokým rozlišením s přesností na nanometry. 

Weinfurtnerová a její kolegové se zaměřili na jev známý jako superradiace. Černá díra v tomto teoretickém stavu pravděpodobně přemění veškeré světlo, které dorazí do její blízkosti, na vysoké množství energie. Aby tento proces mohl probíhat, musí černá díra pomalu rotovat. Tento jev byl doposud zkoumán pouze teoreticky, bez přímého vědeckého důkazu.

Vědci doufají, že laboratorní testy jim pomohou lépe pochopit zakřivení časoprostoru, které je způsobeno extrémní gravitační přitažlivostí černé díry, i takzvané Hawkingovo záření, což je tepelné záření samovolně uvolňované černými dírami.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares