Muž, telefon

Odborník na kybernetickou bezpečnost radí: Pokud vám někdo během hovoru řekne tyto tři věty, okamžitě zavěste

  • Co dělat, když vám zavolá podvodník?
  • A jak ho během hovoru snadno poznáte?

Odborník na kybernetickou bezpečnost prozradil, na co byste si měli dát pozor, pokud vám někdo zavolá z neznámého čísla. Podle něj je důležité sledovat varovné signály a v žádném případě neposkytovat cizím lidem své osobní údaje, jinak hrozí, že vám šmejdi vyluxují účet.


Nepřehlédněte: Červí díra jako stroj času? Vědci tvrdí, že nás vezme do minulosti i jiného vesmíru


Jen podvodník potřebuje znát váš PIN

Podvodné e-maily, telefonické manipulace a ukradená hesla do internetového bankovnictví. Těchto incidentů v poslední době podle PČR rapidně přibývá. Podvodník je schopný manipulovat a donutit oběť třeba nainstalovat si do mobilu aplikaci, která kompletně vysaje jeho bankovní účet.

Podvody jsou páchány prostřednictvím jedné z metod sociálního inženýrství, tzv. vishingu. Často jsou založeny na principu telefonních hovorů, kdy se volající představí jako pracovník banky, který zjistil napadení účtu volaného a snaží se z klienta vymámit přístupové údaje do internetového nebo mobilního bankovnictví, „aby mu pomohl“.

Klaus Schenk, vedoucí oddělení produktové bezpečnosti softwarové společnosti Verimatrix, v této souvislosti prozradil, na co byste si měli dát pozor, když vám někdo podezřelý zavolá.

„Buďte opatrní, pokud volající požaduje okamžitou platbu nebo vás žádá o sdělení osobních údajů. Podezření by měly vzbudit také přísliby lukrativních finančních příležitostí nebo dárků zdarma spolu s taktikou emocionální manipulace. Za třetí byste měli být velmi opatrní, když vás někdo na telefonu požádá o instalaci nějaké aplikace,“ řekl Schenk deníku The Sun. „Také byste neměli nikomu sdělovat osobní údaje, které mohou být zneužity.“ Pokud je vám telefonní hovor podezřelý, je nejlepší zavěsit. Nejlepším řešením je kontaktovat přímo společnost, s jejímž zástupcem údajně hovoříte.

Vishing je velmi rozšířený i v Česku a na Slovensku. Před nedávnem jsme vás informovali, že v Česku řádí podvodníci z Francie, kteří se vydávají za Českou poštu. Lidem rozesílají textovou zprávu (SMS), která po příjemci chce, aby ještě jednou potvrdil doručovací adresu. Při podrobném zkoumání je však jasné, že se jedná o podvrh.

Co se v podvržené SMS píše? „CeskaPosta : Dobry den! Vas balicek je u kuryra, potvr te znovu svou adresu zde cz-ceskapostaonline.com, aby vam balicek dorucil jeste dnes. S pozdravem“

I tentokrát si podvodníci nedali příliš záležet a zanedbali gramatiku. Pokud vám tato SMS přišla, okamžitě ji smažte a nijak na ni nereagujte.

Překvapený muž, telefon
Zdroj: Freepik / Freepik

Doporučení na závěr:

  • Nereagujte na podobné hovory a v žádném případě nesdělujte k vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
  • Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který vám přišel formou SMS zprávy.
  • Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
  • Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače.
  • Sledujte a pečlivě čtěte informace od vaší banky v internetovém bankovnictví.
  • Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
  • Aktualizujte software, antivirový program, firewall.
  • Buďte neustále ostražití, protože i vy se můžete stát cílem podobného podvodného jednání.
  • Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)

Poslední slovo:

Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: The Sun

Total
0
Shares