Červí díra, černá díra

Červí díra jako stroj času? Vědci tvrdí, že nás vezme do minulosti i jiného vesmíru

  • Červí díry vědce fascinují
  • Opravdu můžeme cestovat v čase?

Astrofyzici po celém světě se domnívají, že ve vesmíru mohou existovat zkratky v zakřiveném prostoročase, tzv. červí díry. Tyto hypotetické spojnice dvou vzdálených míst v kosmu známe především ze sci-fi, ale nové, podrobnější modely ukázaly, že by zároveň mohly být i portálem v čase.


Nepřehlédněte: Vědce polil studený pot: Hvězda Betelgeuze už možná explodovala. Co se stane se životem na Zemi?


Mohou fungovat jako stroj času?

Červí díry jsou mnohými vědci často považovány za tunely skrz časoprostor, ale teoreticky by místo toho mohly být ploché, jako dveře do jiného místa nebo dokonce do jiného vesmíru. Podle vědců by se v některých případech mohly stát i stroji času.

Výzkumníci se domnívají, že (prstencové) červí díry jsou tvořeny řetězcem exotické hmoty se zápornou energií – vlastností, která je možná díky kvantovým efektům, ale pokud víme, tak pouze v extrémně malém množství. Vzhledem ke způsobu, jakým by tato exotická hmota deformovala časoprostor, by kruh fungoval jako jakýsi portál do jiné oblasti časoprostoru.

„Mohli byste jím projít a ani byste si nevšimli, že jste se dostali do jiného vesmíru,“ říká Andrej Zelnikov z Albertské univerzity v Kanadě. Zelnikov a jeho kolegové spočítali, že tato specifická červí díra by skutečně umožnila cestovat i časem. Pokud by se vstup do červí díry nacházel ve vyšším gravitačním poli než výstup – to znamená, že jedna strana bude v blízkosti velkého množství hmoty a druhá ne – obě strany červí díry by zažívaly plynutí času různou rychlostí. To by bylo způsobeno známým efektem obecné teorie relativity, který se nazývá gravitační dilatace času.

„To znamená, že kdybyste prošli červí dírou a pak se vrátili, cestovali byste časem. Stroj času je přirozeným důsledkem existence červí díry,“ poznamenal Toby Wiseman z Imperial College London. „Kromě šílené hmoty, která tvoří červí díru, se zde nepostuluje nic příliš divokého, a pak je důsledkem něco ještě šílenějšího.“

Červí díra, černá díra
Zdroj: Placidplace / Pixabay

„Matematicky byste se mohli dostat do minulosti a vaše starší já a mladší já se setkat,“ doplňuje Zelnikov. „Existuje mnoho problémů s logickými paradoxy, ale z matematického hlediska neexistují žádné rozpory.“

Ale je tu jeden problém: Některé předchozí vědecké práce naznačovaly, že jakmile by se vytvořilo cokoli, co by umožnilo takto cestovat v čase, kvantové efekty by to okamžitě zlikvidovaly.

„Možná by to bylo nemožné, kdybyste vzali v úvahu kvantové efekty, ale nikdo neví, jak zohlednit kvantové efekty v časoprostoru,“ říká Zelnikov. „Pokud (prstencové červí díry) neexistují, mohlo by to být proto, že je kvantové efekty donutily explodovat.“

Technologii, která by umožnila provádět přímá pozorování červích a černých děr, lidstvo zatím k dispozici nemá. Jedním ze způsobů může být skenování pomocí nejmodernějších teleskopů s maximální citlivostí. Existuje i druhý způsob, který je ale mnohem riskantnější – spočívá ve vyslání lidské posádky přímo do červí/černé díry. Jaká je pravda poznáte tak, že buď zemřete, nebo projdete skrz, dodávají vědci.

Červí díra podle Einsteina

Pojem červí díra označuje hypotetickou zkratku mezi dvěma místy v zakřiveném prostoročase. Jako první jej popsali Albert Einstein (1879-1955) a Nathan Rosen (1909-1995) ve své vědecké práci v roce 1935. 

Einsteinova obecná teorie relativity popisuje červí díru jako propojení dvou zakřivených prostoročasů, jejichž spojení vytváří exotická hmota s takzvanou negativní hustotou energie.

Zdroj náhledové fotografie: Genty / Pixabay, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares