Galvorn

Vědci vyrobili „magický“ materiál, který má fenomenální schopnosti. Je pevnější než ocel a lehčí než hliník

  • Galvorn je budoucnost
  • Má vlastnosti, jako žádný jiný materiál

Odborníci z houstonské společnosti DexMat tvrdí, že jejich materiál Galvorn, který je pevnější než ocel, lehčí než hliník a má vodivost mědi, by mohl způsobit revoluci v ekologických technologiích.


Nepřehlédněte: Potenciálně nebezpečný asteroid se blíží k Zemi, varuje NASA. Je větší než 100patrový mrakodrap


Galvorn je materiál budoucnosti

Podle zprávy serveru GreenBiz by Galvorn mohl být alternativou k vzácné a drahé mědi, která je klíčovým kovem při výrobě elektroniky. „Nový přelomový materiál je výsledkem investice více než 20 milionů dolarů od dvou výzkumných agentur amerického letectva, ministerstva energetiky a NASA a dalších technologických společností,“ píše server TheCooldown.

Galvorn může být vyráběn ve formě pásků, kabelů, nití nebo sítí. Jinými slovy, může být k dispozici v různých tvarech a specifikacích, díky čemuž je vhodný pro různé účely.

Tvůrci nového materiálu uvádí, že inspirací pro jeho výrobu byla kniha J. R. R. Tolkiena Pán prstenů, v níž elfský kovář jménem Eöl vytváří nový typ kovu zvaný galvorn, který je popisován jako tenký a pružný, ale zároveň dostatečně pevný, aby mohl být použit pro výrobu brnění.

Inspirace Tolkienem

Podle inženýrů se Galvorn vyrábí štěpením uhlovodíků, které vznikají především při spalování ropy a zemního plynu. Materiál funguje jako forma ukládání (sekvestrace) uhlíku a má několik podob. Může to být síťovina, kterou lze použít v kompozitních panelech, elektrodách a oděvech, vlákno pro vodivé dráty, elektrická vedení a vinutí motorů nebo fólie pro elektromagnetické stínění, baterie a antény.

Jak vyplývá z výše uvedeného, potenciál nového materiálu je obrovský. „V leteckém a automobilovém průmyslu může prodloužit dojezd a snížit spotřebu paliva, zatímco vyšší elektrická vodivost baterií a superkondenzátorů vylepší výkonnost větrných a solárních zařízení. Galvorn také může nahradit ocelová jádra v přenosových vedeních pevnější a lehčí náhradou, která je zároveň vodivější. Ve stavebním prostředí pak může jeho použití při výrobě betonu a dalších stavebních materiálů pomoci vytvořit pevnější a odolnější budovy. Seznam je dlouhý,“ uzavírá server GreenBiz.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem DexMat, zdroj: TheCooldown, GreenBiz

Total
0
Shares