Holub, dron

Vědci stvořili Frankensteina. Vycpali mrtvého ptáka a udělali z něj dron, který může nepozorovaně špehovat zvířata nebo lidi

  • Pták nebo obyčejný dron?
  • A co to takhle zkombinovat?

Když se řekne dron, každému se vybaví kvadrokoptéra se čtyřmi vrtulemi a základnou uprostřed, ve které jsou umístěny potřebné senzory a kamera. Ale napadlo vás někdy, proč nemá podobu skutečného ptáka?


Nepřehlédněte: Pátrači našli ztracenou americkou ponorku USS Albacore. Postrach japonských lodí záhadně zmizel před 79 lety


Touto otázkou se evidentně zabývali mexičtí vědci, kteří představili taxidermický dron, který využívá mrtvé tělo ptáka k neotřelé špionáži z oblohy. Prototyp se zdá být futuristickou, ale neotřelou variací na poštovní holuby, kteří se používali jako poslové v dřívějších válkách.

Dron, kterého si ani nevšimnete

Podle inženýrů, kteří na projektu pracují, lze drony, dálkově ovládaná miniaturní letadla, použít k monitorování volně žijících zvířat nebo lidí. Problém spočívá v tom, že většina lidí dnes dron, když ho vidí, okamžitě pozná.

„Namísto použití umělých materiálů pro stavbu dronů můžeme použít mrtvé ptáky a znovu je využít jako bezpilotní letoun,“ říká Dr. Mostafa Hassanalian z univerzity v Novém Mexiku.

Inženýři použili techniku zvanou biomimikry, při níž se design a výroba modelují podle věcí, které již existují ve volné přírodě. Neobvyklé ptačí drony jsou zatím jen prototypem a možná se ani nikdy nebudou masově vyrábět.

Mohou být použity ke studiu volně žijících zvířat

Využít by je však mohli ochránci přírody ke sledování pytláků a nelegálních těžařů dřeva. Vědci také zkoumají, jak by využití takových dronů mohlo prospět volně žijícím živočichům.

V současné době může být sledování volně žijících zvířat obtížné, zejména pokud se jedná o zvířata extrémně plachá, která se člověka stále bojí. Mít k dispozici drony, které mohou létat nepozorovaně a nezpůsobovat „rozruch“, by vědci určitě ocenili.

Navíc drony, které můžete vidět na videu výše, vypadají skutečně velmi realisticky. A to díky tomu, že tvůrci zkombinovali těla taxidermizovaných bažantů a holubů, aby to vše fungovalo. „K implementaci pokročilejšího spektra pohybů, včetně schopnosti přistát, je samozřejmě zapotřebí dalšího vývoje,“ uzavírají mexičtí experti.

Zdroj náhledové fotografie: Lenstravelier / Unsplash, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares