Asteroid

Vědci rozluštili záhadu exploze asteroidu nad Berlínem. Rotoval kolem své osy 33 000krát za 24 hodin

  • Astronomy nadchl předpovězený zánik planetky 
  • Asteroid byl dobře vidět i z Česka
  • Oblohou se řítil rychlostí 50 000 kilometrů za hodinu

Asteroid, který se v lednu rozpadl nad německým Berlínem, se otáčel kolem své osy každých 2,6 sekundy. Podle studie, která se objevila v archivu přetištěných vědeckých prací arXiv, se jedná o dosud nejrychlejší zaznamenanou rotaci planetky.


Nepřehlédněte: Vědci řeší záhadu. Směrem k Zemi se nečekaně natočila supermasivní černá díra


Nejrychleji rotující objekt, jaký byl kdy pozorován

Útvar, planetka 2024 BX1, je teprve osmým známým, který se podařilo zaznamenat ještě před dopadem na zemský povrch. Jedinečné bylo, že jej odborníci detekovali a správně předpověděli jeho dráhu i potenciální místo dopadu úlomků v Německu zhruba dvě a tři čtvrtě hodiny předtím, než zazářil na středoevropské obloze jako velmi jasný meteor.

Profesionální i amatérští astronomové na mnoha místech střední Evropy, včetně České republiky, tak mohli asteroid pozorovat ve chvíli, kdy vstupoval do atmosféry nad Berlínem, shořel a vytvořil charakteristickou světelnou stopu. Jednalo se o vzácný příklad sledovaného pádu. Podle odborníků vesmírné těleso letělo rychlostí asi 50 000 kilometrů za hodinu.

Jedna otočka asteroidu za 2,588 sekundy

Maxime Devogèle z Koordinačního centra pro blízkozemní objekty Evropské kosmické agentury v Itálii a jeho kolegové sledovali asteroid 2024 BX1 před dopadem. Protáhlý tvar naznačoval, že změny v jeho jasu způsobuje výrazně rychlá rotace.

Tyto změny jasnosti odpovídaly době rotace 2,588 sekundy, tedy zhruba 30 000 otáčkám za 24 hodin. „Je to nejrychlejší rotace, jakou jsme kdy pozorovali,“ vysvětlil Devogèle.

Předchozím držitelem rotačního rekordu byl asteroid 2020 HS7, který se kolem své osy otočil jednou za 2,99 sekundy. Jeho průměr byl přibližně čtyři až osm metrů, byl tedy o něco větší než 2024 BX1, což vysvětluje jeho o něco nižší rychlost rotace. Obecně platí, že menší tělesa rotují rychleji než větší.

Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: The Space, arXiv

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..