Kdy lidstvo obdrží první zprávu od mimozemšťanů?

Vědci prý přišli na to, proč jsme se ještě nesetkali s mimozemšťany. Jejich zjištění vás překvapí

  • Jsme ve vesmíru sami?
  • A pokud ne, proč se ještě neukázali?

Vědci v nové studii přicházejí s odpovědí na takzvaný Fermiho paradox, tedy otázku, proč nás dosud nekontaktovaly žádné mimozemské civilizace. V článku, který publikoval server arXiv, popisují, jakou technologii by jiné vyspělé civilizace potřebovaly k tomu, aby na Zemi objevily objekty, jako je Velká pyramida a jak daleko od naší planety by musely žít.


Nepřehlédněte: Existují cestovatelé v čase? 87 let staré video z českého seriálu Hledání ztraceného času lidi naprosto zmátlo


Vědci naznačil, proč nás zatím mimozemšťané nekontaktovali

Vedoucí studie Z. Osmanov uvádí, že k odhalení (detekci) monumentálních staveb, jaké jsou ty v Egyptě, by se mimozemšťané museli nacházet ve vzdálenosti maximálně 3 000 světelných let od Země, což z kosmického hlediska odpovídá tomu, že by žili hned vedle, nebo by museli ovládat extrémně vyspělé technologie.

„Aby existovala šance, že by Země byla nalezena, muselo by se v Mléčné dráze nacházet 650 vyspělých mimozemských civilizací.“

Výzkumníci v tomto případě vycházeli z Drakeovy rovnice založené na faktorech, jako je počet hvězd a počet planet, která se používá k výpočtu pravděpodobnosti výskytu mimozemského života. Vzhledem k neznalosti většího množství proměnných je však rovnice spíše jenom odhadem.

Připomeňme, že během svého uveřejnění byla kritizována za to, že se jedná jen o pouhý tip, který nereflektuje realitu. Na druhou stranu se množství neznámých neustále zmenšuje vlivem lepších pozorování vesmíru a jeho znalostí.

Vědci říkají, že aby bylo možné postavit takové soustavy teleskopů (složené z detektorů rozmístěných na velké ploše vesmíru), které by zachytily struktury na Zemi, musela by mimozemská civilizace být natolik vyspělá, aby dokázala využít veškerou energii své nejbližší hvězdy.

Mimozemšťané, UFO
Zdroj: KELLEPICS / Pixabay

Fermiho paradox

Taková civilizace by k získávání energie z hvězd využívala technologie, jako je tzv. Dysonova sféra. „S ohledem na univerzálnost fyzikálních zákonů jsme zjistili, že maximální vzdálenost, na kterou je možné detekovat velké stavby na Zemi, je řádově 3 000 světelných let a za určitých podmínek by vyspělá mimozemská společnost druhého typu mohla být schopna tento problém zvládnout,“ říká Osmanov, ale zároveň dodává, že i pro vyspělou civilizaci by bylo extrémně náročné postavit teleskop založený na interferometrii. Průměr teleskopu by totiž musel být řádově několik milionů kilometrů.

V jiné nedávné studii přišel ruský fyzik z Národní výzkumné univerzity elektronických technologií (MIET) s trochu jiným vysvětlením, proč ke kontaktu nikdy nedošlo. Podle něj je otázka „kde jsou všichni? podstatou Fermiho paradoxu.

Domnívá se, že když nějaká civilizace dosáhne schopnosti šířit se po hvězdách, nevyhnutelně zničí všechny ostatní civilizace. Podle něj je růst snaha expandovat za hranice planety původu a pokud se stane dominantní silou, zadupe veškerý ostatní existující život. To, že jsme stále naživu, je tak důkazem, že poblíž ve vesmíru žádný jiný inteligentní život neexistuje.

Zdroj náhledové fotografie: Stephen Leonardi / Unsplash, zdroj: Yahoo

Total
0
Shares