Galaxie Cartwheel

Vědci objevili v srdci Mléčné dráhy záhadný objekt, který se nepodobá ničemu, co bylo dosud spatřeno

  • Vesmír je plný záhad
  • A nyní se to znovu potvrdilo

Záhadný objekt ve středu Mléčné dráhy se vymyká všem známým klasifikacím a vědci z toho jsou v rozpacích. Podivné těleso s označením G0.02467-0.0727 vyzařuje specifické signály, které se vesmírem šíří rychlostí téměř 180 000 kilometrů za hodinu.


Nepřehlédněte: Čeká nás unikátní vesmírné divadlo: Noční oblohu nad Českem ozdobí Letní trojúhelník


Vědci kroutí hlavou

Nečekaný objev byl učiněn pomocí observatoře ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v Chile, která je známá svými zobrazovacími schopnostmi. Objekt, označovaný jako MUBLO (Millimeter Ultra-Broad Line Object), byl objeven při studiu centrální molekulární zóny (CMZ), zvláštní oblasti v centru naší galaxie, která je známá hustým plynem a oblastmi s tvorbou hvězd.

Vědci zvažovali různé scénáře, ale žádný z modelů dostatečně nevysvětluje vlastnosti objektu. Astronomové zjistili, že MUBLO vyzařuje specifické signály z molekul plynu, jako je monosulfat uhlíku a oxid sírový. Pozoruhodné také je, že teplota plynu v okolí objektu je výrazně nižší, než je v této oblasti Mléčné dráhy obvyklé.

Molekuly plynu v okolí MUBLO se navíc nepohybují v jednoduchém vzorci, což naznačuje, že mohou pocházet z události, jako je výbuch hvězdy. Očekávané chemické stopy po rázových vlnách však chybí, což přispívá k záhadě. Výzkumný tým výsledky studie publikoval v časopise Astrophysical Journal Letters.

Radioteleskop
Zdroj: ELG21 / Pixabay

Záhadný objekt v Mléčné dráze

Astrofyzici se domnívají, že nejpravděpodobnějším vysvětlením MUBLO může být černá díra střední hmotnosti, která je skryta za hustým závojem prachu. Ani této definici však tajemný objekt dokonale neodpovídá. Tým NASA proto dospěl k závěru, že jsou zapotřebí další pozorování.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Express, Metro, Astrophysical Journal Letters, Nature

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..