Nebe, hvězdy

Čeká nás unikátní vesmírné divadlo: Noční oblohu nad Českem ozdobí Letní trojúhelník

  • Každé roční období má své typické útvary na obloze
  • V létě je to Letní trojúhelník

Jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit, zda už dorazilo léto, je podívat se po setmění na východní oblohu. V tomto ročním období vystupuje nad obzor skupina hvězd zvaná Letní trojúhelník, rozsáhlé, ale jednoduché uspořádání tří velmi jasných, ale odlišných hvězd.


Nepřehlédněte: Zlom v chápáním vesmíru? NASA pozorovala, jak se supermasivní černá díra probudila v reálném čase


Najdete na obloze Letní trojúhelník?

Letní trojúhelník není souhvězdí, ale asterismus, jednoduchý obrazec tvořený hvězdami z oficiálních souhvězdí. Zahrnuje jednu jasnou hvězdu z každého ze tří souhvězdí – Vegu v Lyře, Deneb v souhvězdí Labutě a Altair v souhvězdí Orla. 

Hvězda Letního trojúhelníku, kterou uvidíte po setmění vycházet na východě, je Vega. Je to jedna z nejznámějších hvězd noční oblohy a jedna z nejjasnějších, především proto, že je tak velká a tak blízko – od sluneční soustavy je vzdálená pouhých 25 světelných let. Pokud máte dalekohled, zaměřte ho nejprve na Vegu, pak se posuňte mírně na severovýchod a uvidíte Epsilon Lyrae, výstavní dvojitou dvojhvězdu. 

Pod Vegou a napravo od ní na obzoru vychází Altair, dvanáctá nejjasnější hvězda noční oblohy. Stejně jako Vega je jasná, protože je blízko – pouze 17 světelných let od Země. Stejně jako Vega má Altair přibližně dvojnásobnou hmotnost Slunce.

Tři jasné hvězdy

To však neplatí pro třetí hvězdu Letního trojúhelníku, Deneb, která je viditelná na severovýchodě. Deneb je nejjasnější hvězda souhvězdí Labutě. Spolu s hvězdou Eta Carinae je jednou z nejjasnějších zatím známých hvězd naší galaxie. Patří k nejvzdálenějším a přitom pouhým okem viditelným hvězdám. Kdyby se nacházela ve stejné vzdálenosti jako Vega, byla by na našem nebi srovnatelná s Měsícem.

Letní trojúhelník se vyplatí sledovat po celé léto, protože každou noc na obloze stoupá stále výš, říkají astronomové. Objevuje se napříč bohatým polem Mléčné dráhy, takže pokud se nacházíte v oblasti s nízkou úrovní světelného znečištění, najděte Letní trojúhelník a uvidíte, jak jím prochází Mléčná dráha od Denebu až po Altair.

Zdroj náhledové fotografie: Marcus Woodbridge / Unsplash, zdroj: Live Science, Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..