Galaxie Cartwheel

Vědci objevili 700 000 supermasivních černých děr a obrovský oblak plynu spojující kupy galaxií

  • Něco takového člověk nevidí každý den
  • Nová mapa ukazuje 900 tisíc kosmických objektů

Astronomové představili nejpodrobnější rentgenovou mapu vesmíru, jaká kdy byla vytvořena. Odhaluje více než 700 000 monstrózních černých děr, záhadný oblak plynu spojující vzdálené galaxie a stovky tisíc dalších exotických objektů hlubokého vesmíru, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: Na asteroidu Ryugu byly nalezeny základní stavební kameny života, oznámili vědci


700 000 supermasivních černých děr

Cenná data pochází z rentgenového teleskopu eROSITA, který byl do vesmíru vynesen v roce 2019.  Za posledních pět let, kdy je v provozu, zachytil více než 170 milionů fotonů (částic světla) v rentgenovém spektru, které astronomové později identifikovali jako zhruba 900 000 různých objektů, z nichž většina jsou supermasivní černé díry.

„Pro rentgenovou astronomii jsou to ohromující čísla,“ uvedl v prohlášení Andrea Merloni, hlavní výzkumný pracovník projektu eROSITA. „Za šest měsíců jsme objevili více zdrojů než velké mise XMM-Newton a Chandra za téměř 25 let provozu,“ dodal s odkazem na observatoře, které provozuje Evropská kosmická agentura, respektive NASA.

Snad nejpozoruhodnějším rysem celé mapy je obrovský oblak plynu spojující kupy galaxií, který se táhne v délce 42 milionů světelných let (je více než 400krát delší než Mléčná dráha).

Předpokládá se, že tento oblak je součástí kosmické sítě – obrovské superdálnice plynu, která napájí všechny galaxie ve vesmíru a prochází místy, kde se pravděpodobně nachází temná hmota.

eROSITA, NASA
Zdroj: NASA / eROSITA-Konsortium

Co je rentgenové záření?

Rentgenové záření je forma vysokoenergetického záření, které je pouhým okem neviditelné. Většina rentgenového záření ve vesmíru pochází z koncentrace extrémně horkých plynů, které mohou vznikat v masivních kupách galaxií, z pozůstatků výbuchů supernov nebo z aktivních černých děr, protože žhavá a rychle se pohybující hmota padá do jejich nenasytného chřtánu.

Studium rentgenového záření je nesmírně důležité, pomáhá totiž vědcům lépe pochopit celkovou strukturu samotného vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares