Myš, zvíře

Vědci naučili potkany pohybovat předměty myslí. Hlodavci si to podle všeho užívali

  • Experiment skončil velkým úspěchem
  • Potkani se naučili pohybovat předměty ve VR

Vědci pomocí umělé inteligence naučili potkany pohybovat předměty ve virtuální realitě. Stačilo, aby mysleli na to, kam předměty posunout. Výsledkem je zajímavý typ telekineze, který by nám mohl pomoci lépe pochopit, jak funguje mozek. Experiment je podrobně popsán v nové studii, která je v současné době k dispozici na preprintovém serveru bioRxiv.


Nepřehlédnete: Nebezpečný virus v telefonech! Lidé kvůli němu přicházejí o velké peníze


Virtuální realita a potkani

Výzkum vedl Albert Lee a jeho kolegové z Howard Hughes Medical Institute ve Virginii. Jak uvádí server New Scientist, Lee a jeho kolegové si dali za cíl zjistit, zda mohou potkani ve virtuální realitě pohybovat předměty. K záznamu elektrické aktivity v hipokampu čtyř zvířat použili speciální VR zařízení.

Vědci nechávali potkany, aby si zvykli pohybovat míčem ve virtuálním prostředí o rozloze zhruba jeden metr čtvereční. Když se hlodavcům podařilo dostat míč na vysoký sloup, byly odměněny douškem vody.

V průběhu plnění úkolů výzkumníci trénovali speciálně naprogramovanou AI, aby se naučila souvislosti mezi mozkovou aktivitou potkanů a jejich polohou ve virtuálním prostředí. Jakmile si hlodavci experiment osvojili, vědci jim věci pořádně ztížili.

Experiment však překvapivě prokázal, že potkani si dokázali vymyslet, kam chtějí v rámci virtuálního prostředí míček přemístit a pak ho tam skutečně posunout. Tato technika fungovala u tří ze čtyř zvířat.

Výzkumníci zkoušeli i jiné testy a umělá inteligence opět dokázala zjistit, co se tři z hlodavců snaží udělat a pohybovala objekty ve VR za ně.

Myš, experiment
Zdroj: SamuelFrancisJohnson / Pixabay

Experiment pomůže lidem s postižením

.„Virtuální realitu by mohli potenciálně využívat paralyzovaní lidé k ovládání přístrojů, které jim pomáhají se hýbat,“ říká Daniel Bendor z University College London.

Umělou inteligenci by však podle něj bylo třeba vycvičit k dekódování mozkových signálů pro každé nové prostředí, což nebude snadné.

Zdroj náhledové fotografie: tiburi / Pixabay, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares