planeta, NASA

Vědci našli planetu, která by neměla existovat. Je nejzářivějším světem, jaký byl kdy objeven

  • Může planeta vypadat jako zrcadlo?
  • Vědci nyní jednu objevili

Nejzářivější exoplaneta, která byla kdy v naší galaxii nalezena, má mračna ze skla a titanu. Jmenuje se LTT-9779b, nachází se asi 264 světelných let od Země a je tak lesklá, že je téměř zrcadlem. Podle vědců odráží neuvěřitelných 80 % světla své hostitelské hvězdy.


Nepřehlédněte: WhatsApp vyslyšel volání uživatelů. Na iPhonech připravil velkou novinku


Planeta jako zrcadlo

Vědci oznámili, že spatřili skutečně extrémní planetu mimo naši sluneční soustavu – žhavý svět o něco větší než Neptun, který obíhá kolem hvězdy podobné Slunci každých 19 hodin.

Ještě podivnější je, že planeta je zahalena do kovových mraků z titanu a křemičitanů, které odrážejí většinu dopadajícího světla zpět do vesmíru.

„Je to obří zrcadlo ve vesmíru,“ říká astronom James Jenkins z Univerzity Diega Portalese a Centra excelence pro astrofyziku a přidružené technologie (CATA) v Chile, spoluautor výzkumu publikovaného v časopise Astronomy & Astrophysics.

Planeta odráží přibližně 80 % dopadajícího světla, což z ní činí nejreflexivnější známý objekt ve vesmíru. Venuše je nejreflexivnějším objektem naší sluneční soustavy, zahaleným do jedovatých mraků kyseliny sírové – odráží přibližně 75 % dopadajícího světla, zatímco Země asi jen 30 %.

Mračna ze skla a titanu

Planeta, pojmenovaná LTT9779b, a její hvězda se nacházejí v galaxii Mléčná dráha asi 264 světelných let od Země ve směru souhvězdí Sochaře. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za rok, hovoříme tu tedy o 9,5 bilionech kilometrů.

A to není všechno. Svět o velikosti Neptuna je spalujícím způsobem žhavý, jeho teplota dosahuje 2 100 kelvinů (1 827 stupňů Celsia). To je nejteplejší teplota, jaká kdy byla na exoplanetě tohoto typu pozorována.

„Představte si hořící svět v blízkosti své hvězdy, nad nímž se vznášejí těžká mračna kovů, z nichž prší kapky titanu,“ dodává Jenkins.

Objev planety LTT9779b byl učiněn pomocí satelitu Evropské kosmické agentury CHaracterising ExOPlanet Satellite (Cheops).

Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: Live Science, The Space

Total
0
Shares