planeta, NASA

Vědci našli nesmírně vzácnou planetu. Podle současných teorií by neměla existovat

  • TOI-332b je výjimečná exoplaneta
  • Vědci NASA nad jejími vlastnostmi kroutí hlavou

Nově objevená exoplaneta postavila astronomy před zajímavý problém. Jmenuje se TOI-332b a její fyzikální vlastnosti a velikost je téměř nemožné vysvětlit pomocí současné teorie vzniku planet. Vzhledem k tomu, že v Mléčné dráze bylo dosud objeveno jen málo exoplanet tohoto typu, mohla by TOI-332b vrhnout zcela nové světlo na to, proč se zdá, že je světů o velikosti Neptuna, které obíhají v těsné blízkosti své hvězdy, tak málo.


Nepřehlédněte: Telefony s Androidem budou před zloději v bezpečí. Google vylepší funkci Najdi moje zařízení


Vědci objevili výjimečnou planetu

Není to tak dávno, co jsme znali jen hrstku planet, které obíhaly kolem našeho Slunce, ale pátrání po poznání vesmíru neustále pokračuje. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nyní do svého archivu exoplanet přidal novou várku šesti planet mimo naši nejbližší sluneční rodinu, čímž celkový počet překročil hranici 5 500 – po 31 letech astronomického pátrání. Je důležité zmínit, že archiv exoplanet NASA obsahuje jen objevy, které byly potvrzeny pomocí několika detekčních metod.

„Představujeme zde detekci a charakterizaci TOI-332b, planety s ultrakrátkou periodou a neobvykle vysokou hustotou, která se nachází hluboko v neptunské poušti,“ napsal tým vedený astrofyzikem Aresem Osbornem z University of Warwick ve Velké Británii v preprintu dostupném na serveru arXiv. „TOI-332b je velmi zajímavým doplňkem k našim současným objevům neptunských pouští a případovou studií pro ověření teorie vzniku planet.“

Kepler 186f
Zdroj: NASA

Tisíce objevených exoplanet

Jak už jsme zmínili, lidstvo dosud objevilo a potvrdilo více než 5 500 exoplanet (extrasolární planety, světy mimo sluneční soustavu) a vědci v průběhu let zjistili, že se u nich objevují určité zákonitosti.

Některé vlastnosti exoplanet, jako je poloměr nebo vzdálenost od jejich hvězdy, jsou poměrně časté; některé jsou však mnohem vzácnější. Zjistit, proč jsme našli mnoho a mnoho některých typů světů a tak málo jiných, by mohlo být vodítkem k tomu, jak planetární systémy vznikají a vyvíjejí se, píše server Science Alert.

Existuje řada kosmických i pozemních přístrojů a observatoří, které vědci využívají k detekci a studiu exoplanet. Například družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), která byla vyslána do vesmíru v roce 2018, identifikovala tisíce kandidátů na exoplanety. K objevování a studiu exoplanet vědci využívají (nebo využívali) i Spitzerův, Hubbleův a nejnověji i Webbův teleskop.

NASA uvádí, že mezi exoplanety patří malé kamenné světy, jako je Země i „superzemě“, které jsou větší než ta naše. Existují také plynní obři několikrát větší než Jupiter a „minineptuny“. Některé z těchto planet obíhají kolem dvou hvězd najednou a jiné tvrdošíjně obíhají kolem zhroucených zbytků mrtvých hvězd.

Zdroj náhledové fotografie: NASA/JPL, zdroj: Science Alert, arXiv, NASA, NDTV

Total
0
Shares