Mléčná dráha

Vědci našli hvězdy z doby, kdy byl vesmír ještě batole. Pohybují se opačným směrem

  • Hotová vesmírná fosilie, říkají vědci
  • Vědci vystopovali nejstarší hvězdy v Mléčné dráze

Astronomové z MIT objevili nejstarší dosud známé hvězdy, které vznikly krátce po zrodu vesmíru. Informovali o tom v nejnovějším vydání časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Tento objev podle nich může pomoci vyřešit dlouhotrvající nesrovnalost mezi pozorováními a hypotézami o takzvaném velkém třesku.


Nepřehlédněte: Historický úspěch NASA. Rover Perseverance pátrá na Marsu po mimozemském životě už více než 1000 dní


Astronomové objevili nejstarší hvězdy

Některé hvězdy v Mléčné dráze jsou až neuvěřitelně staré. Astronomové nedávno objevili hned tři, které se zrodily krátce po velkém třesku, před 13,8 miliardami let. V té době byste náš vesmír vůbec nepoznali.

„Zajímavé je, že všechny se pohybují poměrně rychle – stovkami kilometrů za sekundu, a to opačným směrem,“ uvedla spoluautorka studie Anna Frebelová, profesorka fyziky na MIT. „Jsou na útěku! Nevíme, proč tomu tak je.“

Vědci předpokládají, že tyto hvězdy, označované jako SASS (Small Accreted Stellar System stars), se zrodily v době, kdy se ve vesmíru formovaly první galaxie, přičemž každá z nich patřila do své vlastní malé primordiální galaxie. Tyto galaxie byly následně pohlceny rostoucí Mléčnou dráhou, přičemž hvězdy SASS jsou posledními přeživšími z původních galaxií.

Ze studie vyplývá, že se nacházejí asi 30 000 světelných let od Země na různých místech v halo, které zahaluje vnější okraje naší galaxie. „Jsou součástí našeho kosmického rodokmenu. A my nyní víme, jak je hledat,“ vysvětluje Frebelová.

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Velký třesk?

Známá teorie hovoří o tom, že vesmír, jak ho známe, začal malou singularitou, která se během následujících miliard let nafoukla do podoby, jakou známe dnes. Jak se vesmír rozpínal, také se ochlazoval, nakonec natolik, že umožnil vznik subatomárních částic a později jednoduchých atomů. V prvních minutách po velkém třesku vznikaly převážně vodík a helium.

Nejstarší hvězdy ve vesmíru by se proto kromě vodíku a helia měly skládat jen z mála jiných prvků, protože těžší prvky jako stroncium a baryum se jednoduše nevytvořily v dostatečně velkém množství – tyto prvky se vykutaly až v srdcích hvězdných supernov.

Vědci z Massachusettského technologického institutu doufají, že se jim podaří najít další hvězdy SASS tím, že budou hledat hvězdy chudé na kovy, které se pohybují opačným směrem než většina ostatních hvězd v naší galaxii. Pokud se jim to podaří, plánují, že je využijí ke studiu historie trpasličích galaxií, v nichž se zrodily.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Newsweek, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares