Černá díra

Vědci našli černou díru rekordně blízko Země. Celou dobu jsme ji měli přímo pod nosem, říkají

  • Vědci nečekaně objevili černou díru
  • Leží překvapivě blízko Země

Odborníkům obsluhujícím soustavu Very Large Telescope Evropské se podařil jedinečný objev. Ve vzdálenosti pouhých 2 000 světelných let od Země nalezli obří černou díru, která má hmotnost 33 Sluncí.


Nepřehlédněte: Nejrychlejší kamera na světě zaznamená až 156 bilionů snímků za sekundu


Za humny našli černou díru

Černé díry jsou tím nejpodivnějším, co se ve vesmíru nachází. Jde o oblasti časoprostoru ohraničené vnějším nefyzickým povrchem zvaným horizont událostí, za který nemůže uniknout žádné světlo. V podstatě nasávají vše, co je v jejich blízkosti, a čas deformují způsobem, který vědci zatím plně nechápou.

Nacházejí se v celém pozorovatelném vesmíru, ale jen málo z nich bylo spatřeno v blízkosti Země, tedy až do doby, dokud vědci neobjevili objekt pojmenovaný Gaia BH3 (BH3). Vzdálenost pouhých 2 000 světelných let od Země je z vesmírného hlediska pouhým okamžikem v čase.

Černé díry se podle své hmotnosti dělí na tři typy: hvězdné, supermasivní a středně hmotné. Zatímco v centru Mléčné dráhy se ukrývá supermasivní černá díra Sagittarius A*, v celé galaxii se podle odhadů může nacházet neuvěřitelných 100 milionů černých děr s hvězdnou hmotností, i když jich astronomové zatím objevili jen tucet.

„Nikdo neočekával, že by se v naší blízkosti mohla skrývat dosud nezjištěná černá díra o vysoké hmotnosti,“ řekl Pasquale Panuzzo, astronom z pařížské observatoře, která je součástí francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS). „Takový objev se podaří jednou za život.“

Černá díra
Zdroj: AlexAntropov86 / Pixabay

Překvapivý objev

Nově objevená černá díra Gaia BH3 je 33krát těžší než Slunce. Supermasivní černé díry jsou o mnoho těžší, například Sgr A*obsahuje čtyřmilionkrát více hmoty než naše životadárná hvězda.

Astronomové v nové studii popisují, že černé díry s hvězdnou hmotností jsou výsledkem kolapsu hvězd s chemickým složením, které obsahuje jen málo prvků těžších než vodík a helium. Tyto hvězdy proto označují jako „chudé na kovy“, neboť obsahují málo těžkých prvků.

Miliony nepolapitelných černých děr se skrývají před našimi zraky napříč Mléčnou dráhou a svou přítomnost prozrazují jen příležitostně prostřednictvím záblesků rentgenového světla, když se živí hvězdami. To, že tým odborníků černou díru Gaia BH3 objevil, a navíc tak blízko Země, se proto rovná malému zázraku.

Zdroj náhledové fotografie: NASA / ESA, zdroj: Interesting Engineering, EurekAlert

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Černé díry jsou tím nejpodivnějším? Vzdálenost je okamžikem v čase? 33 Sluncí je obří černá díra? Zase rozumně pana Zachariáši…!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..