FRB, signál

Vědci NASA zachytili nevysvětlitelný signál z jiné galaxie. Tak málo toho o vesmíru ještě víme, říkají

  • Astronomové z americké NASA řeší záhadu.
  • Vzdálený objekt odporuje fyzice, tvrdí.

Z druhé strany galaxie jsme obdrželi podivný signál a astronomové se snaží pochopit, co znamená. Tuší, kdo zprávu vysílá. Je to objekt, který se nachází v rovině Mléčné dráhy, asi 15 820 světelných let od Země.


Nepřehlédněte: „Září jako 500 bilionů Sluncí“. Vědci objevili nejpekelnější místo ve vesmíru


Záhadný signál z kosmu

Nově objevená neutronová hvězda ASKAP J193505.1+214841.0 (zkráceně ASKAP J1935+2148) zpochybňuje některé ze základních modelů kosmologie, přiznávají zmatení vědci. Samotné signály jsou takové, jaké ještě nikdy nepozorovali. Zhroucená hvězda prochází obdobími silných pulzů, obdobími slabých pulzů a obdobími, kdy signál zcela utichne.

Z prohlášení týmu vedeného astrofyzičkou Manishou Calebovou vyplývá, že nikdo netuší, proč tomu tak je. Podivný objekt proto představuje fascinující výzvu pro současné modely vývoje neutronových hvězd, které k dokonalosti mají daleko.

Co je neutronová hvězda?

Neutronová hvězda je to, co zůstane po zániku obří hvězdy v určitém rozmezí hmotnosti, která se pohybuje mezi osmi až třicetinásobkem hmotnosti Slunce. Vnější materiál hvězdy je vyvržen do vesmíru, což vyvrcholí supernovou. Zbytky jádra hvězdy se pod vlivem gravitace zhroutí a vytvoří ultrahustý objekt o průměru pouhých 20 kilometrů.

Vzniklá neutronová hvězda pak o sobě dává vědět různými způsoby. Některé neutronové hvězdy jsou v klidu a prakticky se vůbec neprojevují. Pulsar při své rotaci vystřeluje ze svých pólů paprsky rádiového záření a bliká ve vesmíru jako kosmický maják. A nakonec je tu magnetar, neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem, která se zmítá v křečích a neustále exploduje, protože přitažlivost jejího magnetického pole bojuje s gravitací, která ji drží pohromadě.

Obecně mají pulsary, magnetary a neutronové hvězdy tendenci chovat se relativně předvídatelným způsobem, tedy až na ASKAP J1935+2148. Vědci zjistili, že má periodu 53,8 minuty a tři různé emisní stavy: Jasný pulz rádiových vln trvající 10 až 50 sekund, slabý pulz, který je 26krát slabší a trvá 370 milisekund, a pak období klidu. Něco takového nikdy nebylo zaznamenáno.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Jde o vzkaz od mimozemšťanů?

Asi ne. Nejpravděpodobnějším vysvětlením celé záhady je neutronová hvězda nebo bílý trpaslík s extrémně silným magnetickým polem. Problém je, že i kdyby to byly tyto objekty, vlastnosti signálu se zcela vymykají naší fyzice, respektive fyzice těchto objektů, jak je známe. Proto vědci přiznávají, že je třeba dalších pozorování, ať už přinesou jakékoli výsledky.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience, Nature Astronomy, Science Alert

Total
0
Shares