Země, TOI 700, exoplaneta

Vědci NASA objevili planetu s oceány, kde jeden rok trvá pouhých 11 dní

  • Vědci objevili novou superzemi
  • Může být zásadní při hledání života ve vesmíru

Poblíž naší sluneční soustavy astronomové objevili exoplanetu podobnou Zemi. Ačkoliv zatím nemáme jistotu, že by se na ní vyskytoval život, může sehrát důležitou roli v hledání mimozemského života.


Nepřehlédněte: Toto své baterii rozhodně nedělejte. Bývalý zaměstnanec Applu radí, jak správně nabíjet telefon


Naši novou exoplanetu

Někde tam venku se nachází planeta s rozbouřenými oceány, podobná té ze sci-fi filmu Interstellar, jen leží trochu dál, píše server LADBible s odkazem na prohlášení americké NASA.

Astronomové objevili planetu TOI-1452, která se nachází 100 světelných let daleko a je přibližně stejně velká jako Země, ale váží pětkrát tolik. I proto ji klasifikují jako tzv. superzemi, což je označení pro exoplanetu, jejíž hmotnost nepřesahuje desetinásobek Země.

Zatímco Země oběhne kolem Slunce přesně za 365 dní, TOI-1452 to kolem své hvězdy zvládne za něco málo přes 11 dne. Poprvé si exoplanety všimla skupina výzkumníků z kanadské Université de Montréal, kteří zkoumali data z družice NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (zkráceně TESS). 

„I když je nově objevená exoplaneta pětkrát hmotnější než naše Země, předpokládáme, že ji tvoří velmi hluboké oceány,“ uvádí vědci.

Země
Zdroj: ColiN00B / Pixabay

Jeden rok na TOI-1452 trvá 11 dní

Mimozemský svět je s nadsázkou přirovnáván k „Millerově planetě“ z filmu Christophera Nolana Interstellar, která je pokryta zdánlivě nekonečným oceánem.

Jednou z věcí, kterou se nyní odborníci snaží zjistit, je, zda by planeta mohla být ve stavu umožňujícím udržení života. To si však vyžádá mnoho vědeckých pozorování pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba.

Tento špičkový sedmitunový dalekohled pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2), který leží 1,5 milionu kilometrů daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: LADBible, NASA

Total
0
Shares