FRB, signál

Vědci jsou bezradní. Zachytili nečekaný a velmi zvláštní signál z jiné galaxie

  • Teleskopy detekovaly nejsilnější gama signál
  • Vysílá ho snad nějaká jiná civilizace?

Astronomové zaznamenali extrémně silný záblesk, který pochází z velmi vzdálené galaxie. Není však jasné, co ho způsobilo. Domnívají se, že zdrojem signálu mohl být zrod černé díry nebo objekt zvaný pulsar, který je v podstatě mrtvou hvězdou s extrémními vlastnostmi.


Nepřehlédněte: Tajemný chlapec tvrdí, že přiletěl z Marsu. Jeho tvrzení nemohou popřít rodiče ani vědci


NASA zachytila záhadný signál z vesmíru!

Vědecké týmy horečnatě zkoumají záhadný rádiový paprsek. Nikdo z nich si však nedovede vysvětlit, jaký má původ. Vysílá ho snad nějaká jiná civilizace, než je ta naše?

Výzkumníci si zvláštního signálu všimli při analýze dat z vesmírného teleskopu Fermi Gamma-ray Space Telescope, který byl do provozu uveden v roce 2008. „Jednalo se o neočekávaný a dosud nevysvětlený prvek mimo naši galaxii,“ napsal Francis Reddy z Goddardova střediska vesmírných letů NASA.

Gama záření je pronikavá forma elektromagnetického záření, která vzniká při radioaktivním rozpadu atomových jader. Jedná se navíc o nejenergetičtější formu světla ve vesmíru. Tyto záblesky označují konec života masivní hvězdy, jinak známý jako supernova. Mohou však také vzniknout po srážce dvou neutronových hvězd nebo při zrodu černé díry.

Signál
Zdroj: ipicgr / Pixabay

Tento konkrétní signál však vědce mate a zpochybňuje to, co vědí o záření v kosmu. K objevu záblesku přitom došlo náhodou. Na signál výzkumníci narazili, když hledali něco úplně jiného.

„Je to naprosto náhodný objev,“ řekl Alexander Kashlinsky, kosmolog z Marylandské univerzity a Goddardova centra vesmírných letů NASA, při prezentaci výsledků Americké astronomické společnosti. „Našli jsme mnohem silnější signál a v jiné části oblohy, než jsme hledali.“

Co je Gama záblesk (zkráceně GRB z angl. Gamma ray bursts)?

Záření gama je velmi silné, ale pro člověka neviditelné elektromagnetické záření. Vzniká většinou při uvolnění obřího množství energie, jako je zánik hvězdy nebo výbuch jaderné bomby.

Astronomové doufají, že pokud pochopí gama záblesky, dozvědí se více také o samotném vesmíru. Čím více těchto signálů totiž vysledují, tím lépe zmapují to, jaká hmota se šíří celým vesmírem.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: The Sun

Total
0
Shares