Země

Vědci hlásí zásadní průlom. Klíčová molekula pro život mohla vzniknout v hlubokém vesmíru

  • Vědci předpokládají, že aminokyseliny byly na Zemi dopraveny meteority
  • Nyní zjistili, že kyselina karbamová může vzniknout na shlucích ledu v hlubokém vesmíru

Klíčová molekula pro život mohla vzniknout v chladném a vzdáleném vesmíru, vedle rodících se hvězd a planet, tvrdí nová vědecká studie.


Nepřehlédněte: Na Slunci došlo k silné erupci, hlásí vědci. Směrem k Zemi míří gigantická solární bouře


Může důležitá molekula vznikat na asteroidech?

Aminokyseliny jsou základními stavebními kameny bílkovin, které jsou nezbytné pro život na Zemi. Někteří vědci předpokládají, že na naši planetu mohly být dopraveny meteority nebo asteroidy. Ve skutečnosti bylo v posledních desetiletích ve vesmíru spatřeno několik organických molekul, například kyselina uhličitá. Není však jasné, jak přesně tyto molekuly vznikají. 

V meteoritech byly již dříve nalezeny všechny čtyři klíčové stavební kameny DNA. Ralf Kaiser z Havajské univerzity v Manoa a jeho kolegové nyní zjistili, že klíčová aminokyselina (kyselina karbamová) může vznikat reakcemi na shlucích ledu v hlubokém vesmíru.

Kyselina karbamová je jednoduchá aminokyselina, která je prekurzorem složitějších sloučenin, jež se přirozeně vyskytují v různých enzymech. Aby tým vědců ověřil, zda se může tvořit v extrémně chladných podmínkách vesmíru, umístil reaktanty – oxid uhličitý a amoniak – do speciálního mrazáku, ve kterém panovala teplota -268 °C.

Vědci pomalu zvyšovali teplotu a zjistili, že dochází k reakci oxidu uhličitého a amoniaku za vzniku kyseliny karbamové. Ověřili, že karbamát amonný – sůl, která pomáhá při zpracování močoviny – vzniká při teplotě -234 °C, což je vede k myšlence, že stavební kameny života se na Zemi mohly dostat z vesmíru.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (AI)

Napovědět mohou měření z Webbova teleskopu

Podle Kaisera jsou jeho týmem simulované podmínky podobné těm, které lze pozorovat v molekulárních mračnech kolem mladých hvězd a planet, takže je možné, že kyselina karbamová a karbamát amonný se poprvé objevily na ledu právě v těchto oblastech vesmíru.

„Nakonec se mohly stát součástí meteoritů nebo asteroidů, které tyto sloučeniny zanesly do naší sluneční soustavy,“ říká. Vědci doufají, že jejich zjištění pomohou astronomům hledat tyto aminokyseliny ve vesmíru, například pomocí teleskopu Jamese Webba.

„Tím, že zjistíme, kde se tyto molekulární prekurzory nacházejí a za jakých podmínek mohou vznikat, můžeme předpovědět, kde by mohl být nebo mohl vzniknout život,” dodává Kaiser.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares