Černá díra

Vědci hlásí zásadní objev! Vesmírem se řítí černá díra o velikosti 20 milionů Sluncí

 • Astronomové objevili neobyčejnou černou díru
 • Řítí se vesmírem s pásem hvězd za zády

Vědci učinili neuvěřitelný objev. Při zkoumání trpasličí galaxie RCP 28 Hubbleovým dalekohledem si všimli černé díry, která letí vesmírem. Následná pozorování ukázala, že pruh, který za sebou táhne, je dlouhý více než 200 000 světelných let, což je zhruba dvojnásobek šířky Mléčné dráhy. Podle všeho je tvořen stlačeným plynem, který aktivně rodí hvězdy, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop objevil galaxie z úsvitu věků. Nemají existovat, namítají překvapení vědci


Vesmírem se řítí černá díra, hlásí vědci

Vědci se domnívají, že nově objevený temný společník má téměř 20milionkrát větší hmotnost než naše Slunce a od své domovské galaxie se vzdaluje rychlostí 5,6 milionu km/h – to je téměř 4 500krát více než je rychlost zvuku.

„Na Hubblově snímku jsme objevili tenkou čáru, která směřuje do středu galaxie,“ uvedl pro Live Science hlavní autor studie Pieter van Dokkum, profesor fyziky a astronomie na Yaleově univerzitě. „Pomocí Keckova teleskopu na Havaji jsme zjistili, že tato čára a galaxie jsou propojeny. Z podrobné analýzy tohoto útvaru jsme usoudili, že pozorujeme velmi masivní černou díru, která byla vyvržena z galaxie a zanechala za sebou stopu plynu a nové hvězdy.

Většina velkých galaxií hostí ve svých centrech aktivní supermasivní černé díry, které často vypouštějí výtrysky materiálu vysokou rychlostí. Ty se pak objevují jako světelné pruhy nazývané „astrofyzikální jety“.

Aby se tým ujistil, že pozorovaný pruh není astrofyzikálním jetem, dále jej zkoumal a zjistil, že na rozdíl od astrofyzikálních jetů, které slábnou, když se vzdalují od svého zdroje, tento pruh, jak se od místa svého vzniku vzdaluje, naopak sílí.

Černá díra
Zdroj: NASA

Odpadlík, který fascinuje

Tým později dospěl k závěru, že jde o supermasivní černou díru, která se prodírá plynem obklopujícím její galaxii. „Pokud se to potvrdí, bude to poprvé, kdy máme jasný důkaz, že supermasivní černé díry mohou cestovat ven z galaxií,“ řekl van Dokkum.

„Když na sebe gravitačně působí tři tělesa podobné hmotnosti, nevede interakce ke stabilní konfiguraci, ale obvykle ke vzniku dvojhvězdy a vyvržení třetího tělesa,“ vysvětluje van Dokkum nejpravděpodobnější scénář.

To by mohlo znamenat, že unikající černá díra byla kdysi součástí vzácné dvojhvězdy supermasivní černé díry a během galaktického splynutí zasáhla do tohoto partnerství třetí supermasivní černá díra, která jednu z dvojhvězd vyvrhla.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
15 komentářů
 1. Měli byste opravit titulek. Ta černá díra má hmotnost 20 milionů sluncí, ne velikost. Pokud by to byla velikost, pak by hmotnost byla někde úplně vzhledem k hustotě černých děr. Při zestručňování článku je potřeba si dát pozor, aby slovo, který vynechám nebylo zrovna jedno z těch důležitých;)

  1. Taková černá díra má hustotu zhruba srovnatelnou s hustotou pozemského vzduchu. Není těžké to spočítat.

 2. Nás spíš zajímá, kdy dorazí k Zemi, jde o včasnou přípravu…

 3. Čemu se toto vesmírné dílo podobá dílu v našem těle?

 4. 20milionkrát větší hmotnost než naše Slunce != velikost 20 milionů Sluncí

 5. O velikosti nebo o hmotnosti. To by mohl byt velky prumer

  1. Chleba kvůli tomuto objevu levnější nebude, ledaže by ten krám doletěl až k nám. Pak by chleba nebyl vůbec. Ostatně stejně jako by chleba nebyl, kdyby neexistovali lidé, kteří se snaží zkoumat a poznávat nové věci, ale byli by pouze lidé, co se ptají, jestli bude chleba levnější …

 6. 5,6 milionu km/h – NENÍ téměř 4 500krát více než je rychlost zvuku. Opravte si to.

 7. Omlouvám se za předchozí komentář. Špatně jsem přečetl. Moje chyba.

 8. To jsem z toho jelen. Dosud se tvrdilo, že z Černé díry nemůže nic uniknout, ani světlo.
  A najednou tady píší – Většina velkých galaxií hostí ve svých centrech aktivní supermasivní černé díry, které často vypouštějí výtrysky materiálu vysokou rychlostí.
  Tak jak to redy je.

 9. Taky to nechápu. Jestliže jsou černé díry ve středu většiny galaxií a přitahují gravitací vše, co se k nim přiblíží, tak jak se mohou vypravit do jiné galaxie? Že by na výlet? Nebo na dovolenou?

Comments are closed.