Teleskop Jamese Webba

Ve vesmíru září vánoční hvězda. Je od nás vzdálena 250 milionů světelných let

  • Teleskop Jamese Webba se znovu vytáhl
  • V dalekém vesmíru vyfotil něco nevídaného

Galaxie ve vesmíru se neustále srážejí a slučují. Dokonce i naše Mléčná dráha se jednoho dne spojí s Andromedou, ale k tomu dojde naštěstí až poté, co už tu nebudeme. Navzdory někdy nepříznivým důsledkům, které mohou tato splynutí přinést, jsou také velkolepá, jak ukazuje nový snímek z Webbova teleskopu.


Nepřehlédněte: Používáte Facebook? Možná máte nárok na tučné finanční odškodnění


Webb vyfotil, jak galaxie hrají přetahovanou

Nová fotografie pořízená teleskopem Jamese Webba, kterou sdílel Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), ukazuje ultra-svítivou infračervenou galaxii (ULIRG). Tato galaktická fúze, známá jako ARP 220, v současnosti září stejně silně jako miliarda Sluncí.

Pro představu, naše vlastní galaxie Mléčná dráha září jasem pouhých 10 miliard Sluncí, takže splynutí ARP 220, které Webb pozoroval, září výrazně jasněji.

„Srážka dvou spirálních galaxií začala asi před 700 miliony let. Vyvolala obrovskou explozi a spustila tvorbu hvězd. V zaplněné prašné oblasti o průměru asi 5 000 světelných let (5 % průměru Mléčné dráhy) se nachází asi 200 obrovských hvězdokup. Množství plynu v této malé oblasti se rovná množství plynu v celé galaxii Mléčná dráha,“ píše NASA.

ARP220, James Webb
Zdroj: NASA

Odkud se ta hvězda vzala?

Předchozí pozorování odhalila asi 100 pozůstatků supernov na ploše menší než 500 světelných let. Hubbleův vesmírný teleskop odhalil jádra mateřských galaxií vzdálených od sebe 1 200 světelných let.

Každé z těchto jader má rotující prstenec tvořící hvězdy, který vyzařuje oslnivé infračervené světlo, tak patrné na novém Webbově snímku. A konečně, velká šesticípá hvězda, která fotce dominuje, jsou difrakční hroty způsobené strukturou teleskopu.

Na okrajích splynutí ARP 220 Webb odhaluje slabé slapové chvosty znázorněné modře – jde o důkaz probíhajícího galaktického tance. Organický materiál znázorněný červenooranžovou barvou se objevuje v proudech a vláknech napříč ARP 220.

Data vědcům dodaly dva aparáty z Webbova teleskopu. Vědci zkombinovali informace z kamery pro blízkou infračervenou oblast (NIRCam) a kamery pro střední infračervenou oblast (MIRI).

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares