NASA, záblesk, hvězda

Ve vesmíru našli objekt, který odporuje fyzice. Bizarní hvězda by neměla vůbec existovat

  • Vědci z americké NASA řeší záhadu
  • Zářivý objekt odporuje fyzice, tvrdí

Observatoře po celém světě zaznamenaly extrémně světélkující objekt. Nachází se ve vzdálené galaxii a je desetmilionkrát jasnější než Slunce. Vědci uvedli, že popírá fyzikální zákony.


Nepřehlédněte: Záhada na Marsu: Opravdu rover NASA Curiosity objevil zkamenělou knihu starou tisíce let?


Záblesk, který se vymyká tabulkám

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) objevil ve vesmíru objekt, který nevysvětlitelně jasně září. Ze získaných dat vyplývá, že jde o neutronovou hvězdu M82 X-2, jež podle vědců porušuje fyzikální zákon známý jako Eddingtonův limit zářivého výkonu, který – zjednodušeně řečeno – definuje maximální svítivost.

Předchozí teorie se zuby nehty držely toho, že může jít o optický klam. Nová pozorování kosmické sondy NuSTAR, která nese teleskop zaznamenávající rentgenové záření, teď ovšem potvrdila, že objekt M82 X-2 se vymyká všemu, co vědci dosud pozorovali.

Svítivost hvězdy v zářivé rovnováze je podle Eddingtonova limitu zářivého výkonu úměrná 3,5 mocnině její hmotnosti. Pokud nějaký objekt tuto mez překoná, očekává se, že exploduje. Jenže v případě M82 X-2 k ničemu takovému nedošlo.

Neutronové hvězdy jsou mrtvá jádra hvězd podobných našemu Slunci. Gravitace na jejich povrchu je nepředstavitelná – stobilionkrát silnější než na Zemi. „Maršmeloun odhozený na povrchu neutronové hvězdy by její povrch zasáhl s energií tisíce vodíkových pum,“ vysvětlili vědci z NASA.

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Odporuje fyzice, tvrdí NASA

M82 X-2 ročně „pozře“ množství materiálu zhruba o hmotě Země a půl. Bere si jej ze sousední hvězdy. To je evidentně dost na to, aby ji to vystřelilo z vědeckých tabulek. Jak je ale možné, že ji to neroztrhá na kusy? Vědci se domnívají, že v neutronové hvězdě probíhají procesy, které jí umožňují Eddingtonův zákon porušovat a neexplodovat.

Současná představa inženýrů NASA je taková, že intenzivní magnetické pole neutronové hvězdy mění tvar jejích atomů, což jí umožňuje držet pohromadě, i když je stále jasnější a jasnější.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Gadget, Live Science, Science Alert

Total
0
Shares