Země

Ve vesmíru možná nejsme sami. NASA objevila planety s obrovskými oceány, které mohou skrývat život

  • Vědci našli planety podobné Zemi
  • Mohl by na nich existovat primitivní život

Astronomové jásají. Objevili totiž sedmnáct exoplanet s podpovrchovými oceány, které mohou hostit život, píše server The Sun.


Nepřehlédněte: Používáte prohlížeč Google Chrome? Nově varuje před malwarem a prolomenými hesly


NASA našla exoplanety s oceány

Vědci předpokládají, že všechny nově identifikované exoplanety, tedy planety mimo naši sluneční soustavu, mají ledový obal, pod nímž by se mohly nacházet oceány. Nedávná studie publikovaná v časopise The Astrophysical Journey podrobně popisuje, jak vědci tyto mimozemské světy analyzovali.

„Odhadli jsme celkovou rychlost vnitřního ohřevu a hloubku možných podpovrchových oceánů pro 17 planet, které mohou být studenými oceánskými planetami, exoplanetami s nízkou hmotností a rovnovážnou povrchovou teplotou a nebo hustotou, která odpovídá ledovému povrchu a značnému obsahu H2O,“ píše se ve studii.

Vědci jsou přesvědčeni, že všechny vytipované planety představují slibné místo pro hledání chemických známek života. Velký rozdíl mezi všemi exoplanetami zahrnutými do studie a Zemí však spočívá v tom, že jsou mnohem chladnější.

planeta, NASA
Zdroj: 4144132 / Pixabay

Můžeme najít život ve vesmíru, říkají vědci

Hostitelské hvězdy, kolem kterých obíhají, jim neposkytují tolik tepla jako Slunce. Astronomové se proto domnívají, že planety získávají teplo z procesů probíhajících uvnitř.

Lynnae Quicková z Goddardova střediska vesmírných letů NASA vysvětluje: „Naše analýzy předpovídají, že těchto 17 světů může mít povrch pokrytý ledem, ale přijímají dostatek vnitřního tepla z rozpadu radioaktivních prvků a slapových sil od svých hostitelských hvězd, aby si udržely vnitřní oceány.“

Mezi nejslibnější světy patří exoplanety Proxima Cen b a LHS 1140 b. Tyto dvě planety jsou hlavními kandidáty pro pozorování kryovulkanické aktivity. Vědci doufají, že tento druh aktivity by mohl produkovat chemické stopy, které by mohly naznačovat vznik života.

„Ukazuje se, že máme potenciál odhalit populaci světelných planet, jako je naše vlastní. Očekáváme, že  na nich bude takový život, jaký známe,“ uzavřeli experti.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares