Galaxie, J0613+52

Ve vesmíru jsme zatím nic bizarnějšího nenašli. Této galaxii chybí to nejdůležitější, říkají vědci

  • Vědci spatřili něco divného
  • Objevili galaxii bez hvězd

Astronomové hlásí objev, který by mohl zpochybňovat dosavadní teorie o vesmíru. Našli totiž galaxii, která na první pohled nemá žádné hvězdy. To samozřejmě neznamená, že žádné nemá, možná je jen nevidíme, upozornil server ScienceAlert.


Nepřehlédněte: Přišel jsem z roku 8973, tvrdí muž a prozradil, co nás čeká! Podle detektoru lži mluví pravdu


J0613+52: Podivná galaxie

Pozorovaný objekt má název J0613+52 a od Země leží ve vzdálenosti 270 milionů světelných let. Podle výzkumníků na první pohled neobsahuje žádné hvězdy. Alespoň žádné, které by byly viditelné.

Je to vlastně jen mlhovina tvořená plynem, který se nachází mezi hvězdami v normálních galaxiích. Jak však vědci upozorňují, hmotnost a pohyb této galaxie se zdají být zcela v normálu a odpovídají tomu, co bychom očekávali od spirální galaxie, jako je naše Mléčná dráha. 

Podle týmu astronomů vedeného astrofyzičkou Karen O’Neilovou z Green Bank Observatory by se mohlo jednat o první objev primordiální galaxie v blízkém vesmíru – galaxie tvořené převážně plynem, která vznikla na počátku času. Tento mimořádný objev, učiněný čirou náhodou, byl prezentován na 243. zasedání Americké astronomické společnosti. 

„Radioteleskop Green Bank v Západní Virginii byl omylem nasměrován na špatné souřadnice a našel tento zvláštní objekt,“ říká O’Neilová. „Je to galaxie složená pouze z plynu, nemá žádné viditelné hvězdy. Hvězdy by tam mohly být, ale zatím je nevidíme.“ 

Vědcům se dokonce podařilo identifikovat Dopplerův posun rádiových vln související s rotací galaxie, tedy prodlužování vlnových délek z části rotující směrem od nás a zkracování vlnových délek v části rotující k nám. V datech z Green Bank však nebyly po hvězdách vůbec žádné stopy. 

Galaxie, NASA, J0613+52
Zdroj: NASA

Chybí hvězdy. Kam se poděly?

Výzkumníci se domnívají, že objekt je izolovaný a neporušený. Během 13,8 miliardy let zřejmě neprošel žádnou gravitační interakcí, která by narušila plyn a buď ho roztrhala nebo natlačila do shluků potřebných k zahájení významné tvorby hvězd. Díky tomu je J0613+52 objektem, který je zcela výjimečný.

„Víme, že je to galaxie neuvěřitelně bohatá na plyn. Nevykazuje však tvorbu hvězd, jak bychom očekávali, pravděpodobně proto, že její plyn je příliš rozptýlený. Zároveň je příliš daleko od jiných galaxií, které by mohly vyvolat tvorbu hvězd vzájemným působením,“ říkají vědci.

Experti se domnívají, že J0613+52 je prvním svého druhu, přinejmenším v blízkém vesmíru – oblak plynu nezměněný od počátku vesmíru, který osamoceně kosmem pluje miliardy let.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares