Elektromobil

Ve Švédsku prodávají levný elektromobil za 230 tisíc. Ujede až 100 kilometrů a kurýr vám ho přiveze až domů

  • Švédská společnost Luvly přichází s levným elektromobilem
  • Luvly 0 se vejde do větší krabice a kdo chce, vůz si může sám sestavit

Maloobchodní gigant IKEA způsobil revoluci ve světě nábytku tím, že začal prodávat postele, šatní skříně a dokonce i kompletní kuchyně v kompaktním balení, které naložíte do auta a odvezete domů. Nyní stejný „trik“ používá další švédská společnost. V Luvly přišli na způsob, jak snížit náklady na dopravu svých ekologických elektromobilů.


Nepřehlédněte: Čínský zázrak? Nabíjení elektromobilů za pouhých 10 minut se stalo realitou


Švédové prodávají levný elektromobil

Svižné dvoumístné autíčko měří na délku 2,7 metru, na šířku 1,53 metru a na výšku necelých 1,44 metru. Prodává se za 10 000 eur, v přepočtu asi 230 tisíc korun – to není mnoho.

Městský vůz se dodává jako stavebnice. Nejenže se tím snižují náklady, ale ekologické vozidlo ještě více snižuje uhlíkovou stopu tím, že se 20 vozů Luvly vtěsná do přepravního kontejneru standardní velikosti, do kterého by se vešly pouze čtyři plně sestavené vozy.

Baterie vozu o výkonu 6,4 kW (zhruba 8,85 hp) je rozdělena na dvě části pro snadné a bezpečné nabíjení a slibuje dojezd přibližně 100 kilometrů na jedno nabití. Futuristicky vyhlížející autíčko dosahuje maximální rychlosti kolem 90 km/h, což je pro městské použití víc než dost.

Společnost slibuje, že navzdory malým rozměrům je vůz vybaven účinnými bezpečnostními prvky: „Bezpečnost bereme vážně, proto jsme vytvořili technické řešení, které má nízkou hmotnost, ale nabízí vysokou ochranu. „Vozidla Luvly jsou konstruována jako závodní vozy formule s tlumiči energie a sendvičovou kompozitní bezpečnostní skořepinou chránící cestující,“ uvádí se v tiskové zprávě společnosti.

„Tato technologie nabízí zdaleka nejlepší pasivní bezpečnost ve srovnání s jakýmkoli srovnatelným vozidlem. Vozidla Luvly přispívají k bezpečnějšímu městskému provozu jako alternativa k mnohatunovým automobilům.“

Luvly připravuje další vozy

Zatímco nad rozklíženým stolkem z obchodu IKEA se člověk pousměje, kdyby se někomu při jízdě po dvouproudé silnici oddělila od vozu přední kola, žádnou radost by to jistě nezpůsobilo.

Lidé z Luvly zakládají ve Švédsku regionální minitovárny, kde zákazníkům, kteří se na to „necítí“, auto rádi složí. Po superkompaktním Luvly 0 má následovat několik dalších modelů včetně tříkolového sportovního vozu a malé dodávky.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Luvly, zdroj: Daily Star, Luvly

Total
0
Shares