Apple iPhone

Váš iPhone je v ohrožení, tvrdí Čechům podvodníci v SMS

  • Majitelům telefonů iPhone v Česku chodí škodlivé SMS
  • Kyberzločinci je nabádají ke změně hesla ke službě Apple ID
  • Jedná se ale o promyšlený podvod

Bezpečnostní společnost ESET upozorňuje na novou rozsáhlou phishingovou kampaň kyberzločinců, které se zaměřuje na majitele telefonů iPhone od společnosti Apple. Z několika českých telefonních čísel jsou na jejich mobily rozesílané SMS zprávy, které je nabádají k aktualizaci přihlašovacích údajů do služby Apple ID prostřednictvím podstrčené přihlašovací stránky. Škodlivé SMS přišly tisícům Čechů.


Nepřehlédněte: iPhone 14: paměť jako výkonnější počítač, ale co procesor? (update)


Phishingovou kampaň namířená na uživatele iPhone v Česku

„V SMS zprávách, které přichází uživatelům v České republice, je uvedeno upozornění, že zařízení, tedy mobilní telefon, bylo z bezpečnostních důvodů uzavřeno, a že je nutné resetovat heslo. Prostřednictvím přiloženého odkazu, který parazituje na legitimní adrese, se uživatel dostane na phishingovou stránku, která poměrně věrohodně imituje tu pravou,“ uvedl bezpečnostní analytik ze společnosti ESET Jiří Kropáč.

iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro, výkonný a poměrně drahý | foto: Apple

Jak se proti podobným praktikám chránit?

ESET majitele iPhonů nabádá k obezřetnosti a pozornosti k detailům. Podobné SMS totiž často obsahují překlepy a falešnou webovou adresu. Útočníci v tomto případě zneužívají apel na strach a naléhavost situace. Uživatel může snadno podlehnout dojmu, že je hrozba reálná a že neprodleně musí jednat.

„Pokud by uživatel své přihlašovací údaje zadal, je zde významné riziko, že dojde k jejich odcizení. Následkem toho může přijít o svá soukromá data, jako jsou fotky a jiné soubory, ale kromě toho útočník získá přístup i k elektronické poště, záznamům v kalendáři, cloudovému úložišti a dalším,“ uzavírá Kropáč.

Pakliže uživatel již údaje zadal, nebo si není jistý, jestli tak v minulosti neučinil, měl by se obrátit přímo na webové stránky podpory společnosti Apple. Důležité je, aby uživatelé měli nastavenou dvoufaktorovou ochranu přihlášení, která napadení účtu zabrání.

Total
1
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..