telefon, dítě

Varování všem rodičům: Nepůjčujte dětem svůj telefon. Šmejdi mají geniální plán, jak vám ho zavirovat

  • Podvodníci před Vánoci zvyšují aktivitu
  • Nově využívají dětské důvěřivosti a závislosti na hrách

Kybernetičtí zločinci mění taktiku. Nově nebezpečný malware šíří prostřednictvím napodobenin známých her, jako je například populární Minecraft, které mají v oblibě děti. Riziko infekce takového mobilního telefonu je velmi vysoké.


Nepřehlédněte: 10 nezáhadnějších snímků z Marsu: Jsou tajemné útvary dílem cizích bytostí?


Svůj telefon nedávejte z ruky

Hackeři stále hledají cestičky, jak se lidem s chytrými telefony s Androidem dostat na kobylku. A protože se blíží Vánoce, napadlo je, že pořádně přitvrdí.

„Jak adware Andreed, tak druhý nejčastější škodlivý kód, adware Hiddad, byly tentokrát zacíleny na fanoušky mobilních her. Útočníci jejich prostřednictvím míří na uživatele všech věkových kategorií, i na ty nejmladší. V případě adwaru Hiddad jsme viděli, jak zneužívají k jeho šíření hru podobnou velmi populární hře Minecraft, která je oblíbená mezi dětmi. Také další hry, které jsme v těchto kampaních zachytili, jsou určeny především pro mladší publikum. Je to velmi běžná strategie, kterou útočníci vždy využívají před většími svátky a prázdninami – vědí, že uživatelé budou trávit více svého volného času online,“ řekl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Nevyžádaná reklama se stala v letošním roce nejběžnější hrozbou pro smartphony s Androidem. Jako typ škodlivého kódu tak zcela zastínila například dříve aktivní stalkerware či bankovní malware. Adware je navíc nebezpečný tím, že také často funguje jako prostředník pro šíření daleko závažnějšího malwaru. Takovými typy jsou například downloadery, které v okamžiku, kdy je uživatel vpustí do telefonu, začnou stahovat další adware či jiné škodlivé kódy.

telefon, dítě
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Freepik

Minecraft zdarma jako neodolatelná návnada

Důvodem rozšíření a popularity adwaru u útočníků je jeho úspěšnost. Bezpečnostní specialisté tak nadále varují, aby uživatelé nestahovali hry a jiné programy z neoficiálních obchodů s aplikacemi či veřejných internetových úložišť.

„Internetová úložiště a neoficiální obchody s aplikacemi jsou pro uživatele lákadlem – mohou na nich sehnat populární a trendy hry zdarma nebo ve výhodných balících s dalšími programy. Často se nicméně nejedná o oficiální aplikace, ale o jejich různě upravené verze, které sice mohou v nějaké míře nebo zcela fungovat, ale jako bonus obsahují škodlivý kód. Tato strategie o to víc míří na děti, které budou spíše hledat cesty, jak oblíbenou hru získat bez finančních výdajů, nebo spíše nebudou věnovat pozornost tomu, odkud ji získají. V aktuálním období, kdy se blíží vánoční prázdniny a děti budou víc doma, bych tak doporučoval vysvětlit jim v základu a jednoduchou formou rizika, na která mohou na internetu narazit,“ dodal Jirkal.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares