Messenger

V žádném případě nepoužívejte Facebook Messenger! Ledaže máte zapnutou tuto funkci

  • Proč byste neměli používat Facebook Messenger?
  • Experti mají jasno. Není bezpečný!
  • Rychle si zapněte šifrovanou komunikaci

Facebook Messenger je jedním z nejpopulárnějších chatovacích klientů na trhu. Platforma spadá spolu s WhatsAppem a dalšími pod Facebook. Mnozí bezpečnostní experti však před používáním Messengeru varují a mají k tomu setsakramentsky dobrý důvod.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous se vysmáli ruskému robopsu s raketometem. Je z Aliexpressu, tvrdí


Používáte Facebook Messenger?

Společnost Meta, pod kterou patří trojice nesmírně populárních komunikačních platforem (Messenger, WhatsApp a Instagram), stále jen dohání konkurenci. Funkce a vylepšení doplňuje velmi zvolna. Analytik Steven Walker ze společnosti Spylix si nebere žádné servítky a tvrdí, že by uživatelé neměli Facebook Messenger vůbec používat, pokud jim tedy záleží na tom, aby jejich konverzace zůstaly v bezpečí.

Co Walkerovi vadí? Jde o to, že Facebook Messenger není naprogramován tak, aby zprávy šifroval automaticky. Aplikace získala end-to-end šifrování pro zprávy již v roce 2016, ale uživatel si ho musí sám (manuálně) aktivovat.

Messenger dostává novinky u šifrované komunikace
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Pod pojmem šifrovaná konverzace typu end-to-end se rozumí to, že obsah vašich zpráv a hovorů je chráněn od okamžiku, kdy opustí vaše zařízení, až do okamžiku, kdy doputuje k zařízení příjemce. To znamená, že nikdo jiný, včetně Facebooku, nemůže vidět ani poslouchat to, co bylo řečeno nebo napsáno. Toho je dosaženo pomocí speciálního šifrovaného klíče, který je přiřazen k účtu každého účastníka konverzace.

Zde je návod, jak zahájit šifrovanou konverzaci (chat):

  • Spusťte aplikaci Facebook Messenger na telefonu s Androidem nebo iPhonu
  • Klikněte na ikonu „Upravit“ (vypadá jako pero) v pravém horním rohu
  • Nyní klikněte na ikonu „Zámku“ (opět v pravém horním rohu)
  • A poslední krok už zahrnuje jen výběr osoby, se kterou chcete komunikovat v bezpečném chatu

Chcete-li převést již probíhající konverzaci na šifrovanou, v chatu na telefonu s Androidem klikněte na ikonu „i“ vpravo nahoře a poté vyberte možnost „Přejít na tajnou konverzaci“. Stejný postup opakujte i na iPhonech s tím rozdílem, že nekliknete na „i“, které v iOS aplikaci chybí, ale na jméno učastníka konverzace.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: THN

Total
0
Shares