Aptera

Tento elektromobil může jezdit celý měsíc, aniž by potřeboval nabít. Výrobce slibuje dojezd 1600 kilometrů

  • V USA představili elektromobil budoucnosti
  • Bez nabíjení může jezdit celý měsíc
  • Muskova Tesla může jen závidět

Zapomeňte na elektromobily značky Tesla. Kalifornská společnost Aptera se chystá prodávat vozidlo, které dokáže jezdit měsíce bez nutnosti ho nabíjet. Výrobce tvrdí, že se mu podařilo vyřešit jeden z největších zádrhelů spojených s vlastnictvím vozidla, které není závislé na fosilních palivech.


Nepřehlédněte: Netflix začne šikanovat zákazníky. V Česku po nich bude vyžadovat kód pro sledování, když nebudou doma


Nový automobil americké společnosti je obzvláště významný vzhledem k rostoucímu celosvětovému důrazu na snižování závislosti na fosilních palivech a hledání udržitelnějších alternativ. Elektromobily, které neprodukují žádné emise, jsou důležitou součástí tohoto řešení.

Jedním z problémů, kterému čelí široké rozšíření elektrovozů, je omezený dojezd, který tradičně brání jejich používání pro cestování na dlouhé vzdálenosti. S příchodem Aptery na trh se může situace rychle změnit.

Aptera láká na neuvěřitelný dojezd

Společnost tvrdí, že její futuristicky vypadají elektromobil může jezdit celý měsíc, aniž by potřeboval zajet k nabíjecí stanici. Na jedno nabití, za ideálních podmínek, ujede až 1600 kilometrů.

Na rozdíl od běžných elektromobilů, jako třeba těch od Tesly, využívá totiž i solární panely. A jen na energii, kterou mu dodá Slunce, je každý den schopný nabídnout dojezd až 70 kilometrů – zdarma. Na cestu do práce a domů plus nějaké to „popojíždění“ po nákupech to bohatě stačí.

Elektromobil dokáže i pořádně zrychlit

Inspirací pro design netradičního elektromobilu byly stíhačky a závodní auta, tvrdí Aptera. Vůz byl vyroben s využitím umělé inteligence a pomocí 3D tisku, což mu propůjčuje nezaměnitelný sci-fi styl.

V porovnání s konvenčními elektrickými a hybridními vozidly, která jsou dnes na silnicích, se může pochlubit o 30 procent menším aerodynamickým odporem, což není zanedbatelné. A nemyslete si, že Aptera je nějaké ořezávátko – podle zástupců společnosti dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 4 sekundy.

Automobil zatím nevstoupil do sériové výroby, prvních 2000 kusů si rozeberou investoři. Věci k lepšímu se snad pohnou v příštím roce, kdy by první modely mohly dorazit i k běžným zákazníkům. Závěrem ovšem musíme dodat, že první série Aptery má nižší dojezd, než deklarovaných 1600 kilometrů. Na jedno nabití hybrid elektromobilu a solárního vozu ujede „pouze“ 640 kilometrů.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Aptera, zdroj: Aptera, The Sun

Total
0
Shares